Reklama

Ropa

Rosnieft zmniejsza inwestycje o 21% przez niskie ceny ropy i umowę OPEC

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem szef naftowego giganta Igor Sieczin powiedział, że spółka zmniejszyła kwotę przeznaczoną wcześniej na inwestycje o 2,7 mld dolarów.

W pierwszym kwartale cena baryłki Brent spadła o 65,6% przed tym jak kraje produkujące ropę zrzeszone w kartelu OPEC+ ustaliły na początku kwietnia, że zmniejszą produkcję o 9,7 mln baryłek.

"Biorąc pod uwagę dramatyczny stan, w jakim znalazł się globalny rynek ropy oraz decyzję o cięciach produkcji, musimy oczywiście zoptymalizować nasze wydatki kapitałowe" – mówił Sieczin wedle agencji Reutera.

"Inwestycje będą mniejsze o 950 mld rubli, czyli o ok. 2,7 mld dolarów" – poinformował Sieczin.

Szef Rosnieftu poprosił również Putina o odroczenie podatków za poszukiwania geologiczne oraz dostosowanie ceł za transport ropy do obecnej sytuacji cenowej.

 

Rosnieft nie jest wyjątkiem – prawie wszystkie największe koncerny naftowo-gazowe, tj. BP, ExxonMobil, Petrobras czy Chevron ograniczyły środki na inwestycje w 2020 roku ze względu na trudną sytuację rynku spowodowaną drastycznym spadkiem popytu związanym z wybuchem epidemii koronawirusa.

Komentarze