Ropa

Rosnieft chce wprowadzenia zakazu eksportu paliw z Rosji

Fot.: Commons Wikimedia
Fot.: Commons Wikimedia

Rosyjski gigant naftowy Rosnieft domaga się wprowadzenia dodatkowych kroków mających na celu zatrzymanie wzrostu cen paliw., między innymi czasowego zakazu eksportu paliw.

Rzecznik prasowy Rosnieftu Michaił Leontiew ogłosił, że spółka przygotowała propozycję działań zmierzających do zatrzymania wzrostu cen paliw. Jego zdaniem obniżenie akcyzy nie rozwiązuje problemu i konieczne jest podjęcie dodatkowych kroków tymczasowych. Wśród nich Leontiew wymienił wprowadzenie czasowego zakazu eksportu produktów ropopochodnych.

Średnia cena oleju napędowego w Rosji od początku roku wzrosła o 7,9%, a benzyny o 7,3%. Szczególnie dynamiczny wzrost zanotowano w ostatnich dniach maja - średnio o 12 kopiejek dziennie. W związku z powyższym w maju premier Dmitrij Miedwiediew skierował do Dumy projekt ustawy obniżającej stawkę podatku akcyzowego.

Zgodnie z komunikatem Federalnej Służby Antymonopolowej (FAS) przyczyną wzrostu cen paliw najprawdopodobniej jest pojawienie się popytu odłożonego. Ministerstwo Energii odrzuciło tę tezę twierdząc, że rynek jest stabilny dzięki wysokim zapasom paliw.

Eksperci są zdania, że bezpośrednią przyczyną gwałtownego wzrostu cen paliw w ostatnim czasie mogło być oficjalne ostrzeżenie, jakie FAS wydało Rosnieftowi. Służba wezwała w nim koncern do zwiększenia sprzedaży produktów ropopochodnych na rynku rosyjskim dla zaspokojenia popytu.

TASS / MZ

Komentarze