• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Rosja zmniejsza wydobycie ropy

Fot. Rennett Stowe / Flickr
Fot. Rennett Stowe / Flickr

Rosja zmniejszyła produkcję ropy o 100 tysięcy baryłek dziennie - poinformował Aleksander Nowak, minister energetyki.

„Nasze firmy dokładają wszelkich starań, aby szybko osiągnąć wyniki przewidziane w umowie z grudnia 2018” - stwierdził Nowak. Dodał również, że według wstępnych danych produkcja będzie mniejsza o 50 tys. b/d w porównaniu z październikiem 2018 oraz o 100 tys. b/d w stosunku do grudnia ubiegłego roku.

Zgodnie z porozumieniem, o którym wspomina rosyjski minister, FR w pierwszej połowie 2019 roku powinna zmniejszyć wydobycie o 228 tys. baryłek dziennie w porównaniu z październikiem 2018. 

Działania OPEC oraz krajów niezrzeszonych, jak Rosja, mają na celu ustabilizowanie cen ropy na odpowiednio wysokim poziomie. Przeciwko tego typu działaniom protestował m.in. amerykański prezydent Donald Trump.

Przypomnijmy, że pod koniec roku 2016 w Wiedniu podpisano pierwsze porozumienie dotyczące ograniczenia dziennej produkcji ropy naftowej o 1,8 mln baryłek. Umowa była już kilkukrotnie przedłużana. Do kontroli nad jej wykonaniem powołano specjalny komitet, w którym zasiadają przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Wenezueli, Algierii, Kuwejtu, Rosji i Omanu. 

Komentarze