Reklama

Ropa

Rosja wstrzymuje eksport paliw na Białoruś

Fot.:Pixabay
Fot.:Pixabay

Do końca 2019 roku wstrzymane zostaną dostawy benzyny, mazutu i oleju napędowego na Białoruś – poinformował minister energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksandr Nowak, cytowany przez agencję TASS.

Wynika to - jak wyjaśnił w czwartek rosyjski minister - z ustaleń zawartych w dokumentach dotyczących dostaw produktów naftowych z Rosji na Białoruś na okres do końca 2019 r., podpisanych przez wicepremierów obu krajów w środę w Moskwie.

"Protokół, który został podpisany, to aneks do porozumienia między Rosją i Białorusią. Przewiduje on zakaz dostaw produktów naftowych, tzw. paliw ciemnych. Zarazem zakłada też utrzymanie dostaw produktów chemicznych pochodzenia naftowego, których Białoruś sama nie produkuje, na obecnym poziomie – powiedział Nowak.

Wcześniej strona rosyjska zarzucała Białorusi, że reeksportuje ona kupowane od Rosji w niskich cenach paliwa i zarabia na tym procederze.

Tymczasem, jak argumentowali rosyjscy urzędnicy, Białoruś może zapewnić sobie odpowiednią ilość paliw na własny użytek, wytwarzając je z kupowanej od Moskwy bezcłowej ropy.

Kwestia dostaw rosyjskich ropy i produktów naftowych była jednym z tematów rozmów prezydentów Białorusi i Rosji w Soczi 21 września.

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama