Reklama

Ropa

Ropa w USA zmierza do 73 USD/b, Brent podąża do 75 USD

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zmierzają do 73 USD za baryłkę po silnym spadku jej amerykańskich zapasów i prognozach dalszych zwyżek notowań surowca - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 72,68 USD, wyżej o 0,72 proc.

Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 74,63 USD za baryłkę, wyżej o 0,87 proc.

Z opublikowanego najnowszego raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) wynika, że zapasy ropy w USA w ub. tygodniu spadły o 8,54 mln baryłek.

To najmocniejszy spadek tych zapasów od stycznia.

Rosną za to w dalszym ciągu zapasy benzyny i paliw destylowanych, odpowiednio o 2,85 mln baryłek i 1,96 mln baryłek - wynika z branżowego raportu API.

W środę oficjalne dane o amerykańskich zapasach ropy i jej produktów poda po 16.30 Departament Energii (DoE).

Tymczasem na rynkach spodziewane są dalsze wzrosty cen ropy. Taką sytuację przewidują m.in. dyrektorzy firm naftowych Glencore i Vitol Group.

Reklama
Reklama

"Od miesiąca ropa podążą ścieżką wzrostów cen, napędzana optymizmem co do rosnącej konsumpcji surowca, bo globalne szczepienia przeciwko Covid-19 trwają na dobre" - mówi Howie Lee, ekonomista z Oversea-Chinese Banking Corp.

"Na rynku, do końca 2021 r. możliwy jest deficyt podaży ropy, a surowiec może osiągnąć 80 USD za baryłkę przed końcem roku" - dodaje.

Inwestorzy czekają teraz na decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych, która zostanie ogłoszona w środę, o 20.00.

Chociaż na rynkach nie oczekuje się, że Fed zmieni stopy procentowe, to może on rozpocząć wstępne dyskusje na temat tego, kiedy i jak zacząć ograniczanie zakupów obligacji.

Analitycy wskazują, że "wszelkie ruchy na tym froncie" mogą wpływać na wartość dolara USA i popyt na towary, w tym ropę naftową. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama