• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Ropa Brent z najlepszą ceną od 2011 roku

Fot.:Pixabay
Fot.:Pixabay

Notowania ropy naftowej w Nowym Jorku i Londynie zwyżkują, a ropa Brent zalicza najlepszy tydzień od 2011 r. - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 71,63 USD - wyżej o 14 centów.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 26 centów do 79,56 USD za baryłkę.

W czwartek Brent w trakcie sesji zdrożała nawet do 80,50 USD za baryłkę - najwyżej od listopada 2014 r. W całym tym tygodniu zyskała 3,2 proc. i jest to już 6. z kolei tydzień ze zwyżką notowań.

Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa w dostawach na wrzesień drożeje w piątek o 0,5 proc. do 484,5 juanów za baryłkę.

Notowaniom ropy nadal pomagają informacje o odnawianiu sankcji USA wobec Iranu, który jest trzecim największym dostawcą ropy z OPEC. Do tego dochodzą zmniejszające się zapasy ropy w USA, spadek produkcji ropy w Wenezueli, która boryka się z poważnym kryzysem, i mniejsze dostawy z OPEC.

Produkcja ropy w Wenezueli spadła od 2015 r. o prawie 40 procent - do 1,5 mln baryłek dziennie - w obliczu zawirowań politycznych i kryzysu gospodarczego pod rządami prezydenta Nicolasa Maduro.

Podczas gdy globalni wierzyciele Wenezueli spoglądają na wenezuelskie aktywa, produkcja ropy w tym kraju może spaść jeszcze mocniej - do 1 mln baryłek dziennie - oceniają analitycy Societe Generale.

Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) podała w tym tygodniu, że nadwyżka podaży ropy na globalnych rynkach paliw w końcu jest niemal wyeliminowana dzięki cięciom dostaw ropy z krajów OPEC i sojuszników kartelu, w tym Rosji.

"W tym tygodniu dowiedzieliśmy się z różnych raportów, w tym IEA, że globalna nadpodaż ropy niemal została usunięta, a to powoduje wzrost spekulacji na rynkach, że teraz OPEC może ustalić nowy poziom dostaw ropy" - mówi Kim Kwangrae, analityk rynku towarowego w Samsung Futures Inc, w Seulu.

"Inne sprawy - napięcia geopolityczne, niepewność związana z Iranem, Wenezuela - to wszystko nadal może wywierać presję na wzrost cen ropy" - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX zakończyła handel bez zmian, cały tydzień ze zwyżką o 1,3 proc.

ML/PAP

Komentarze