Reklama

Ropa

Ropa będzie drożeć, ale nie na długo

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Zakłócenia w eksporcie surowca z Libii mogą stanowić czynnik decydujący o wzroście cen ropy, ale nie na długo - oceniają maklerzy. Eksperci spodziewają się, że cena surowca będzie spadać ze względu na amerykańskich producentów ropy z łupków, którzy dostarczają coraz więcej surowca.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,80 USD, po zwyżce o 25 centów, czyli 0,6 proc.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 15 centów do 67,46 USD za baryłkę.

W Libii doszło do zakłóceń w eksporcie ropy wysyłanej z głównego terminalu - Mellitah. W wyniku protestów są utrudnienia w produkcji ropy na polach naftowych El-Feel. Wymusiło to "modyfikację" załadunku ropy w Mellitah.

"Inwestorzy patrzą na to, co się dzieje w Libii, jako potencjalny czynnik do wzrostów cen ropy, ale to nie potrwa zbyt długo" - ocenia Barnabas Gan, ekonomista Oversea-Chinese banking Corp. w Singapurze.

"Poprawiają się tymczasem fundamenty na globalnych rynku ropy odkąd OPEC i jego sojusznicy zgodzili się na zmniejszenie dostaw ropy. Poza tym prognozy wyższego popytu mogą wspierać ceny surowca" - dodaje.

Tymczasem Arabia Saudyjska obiecuje "stabilne" zakończenie umów o niższych dostawach ropy.

"Cięcia dostaw ropy przez OPEC i jego sojuszników mogą zostać wycofane w 2019 r. w sposób, który nie zakłóci sytuacji na rynku" - zapowiedział minister ropy Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih.

Ale póki co cenom na rynkach ropy "zagrażają" amerykańscy producenci ropy z łupków, którzy dostarczają coraz więcej surowca.

W ubiegłym tygodniu liczba odwiertów ropy z łupków wzrosła w USA do najwyższego poziomu od kwietnia 2015 r. - wprawdzie przybyła tylko jedna wiertnia, ale jest już ich 799 - wynika z danych firmy Baker Hughes.

W piątek ropa w USA na NYMEX zdrożała o 78 centów, czyli 1,2 proc., do 63,55 USD za baryłkę, najwyżej od ponad 2 tygodni.

kn/PAP

Komentarze