Reklama

Ropa

Przełom na Kanale Sueskim. Ceny ropy mocno w dół

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spadają o ponad 2 proc., po tym jak podano, że kontenerowiec Ever Given, który od 23 marca blokował Kanał Sueski, zajmuje już „normalną pozycję” na tej drodze wodnej - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,59 USD, niżej o 2,23 proc., po spadku wcześniej o 2,5 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 63,30 USD za baryłkę, niżej o 1,98 proc.

Na rynkach ropy od ubiegłego wtorku utrzymywał się niepokój po tym, jak na Kanale Sueskim kontenerowiec osiadł na mieliźnie, co zablokowało ten obszar kanału o jednym pasie.

W poniedziałek agencje podają, że Ever Given zajmuje już normalną pozycję i wrócił na "normalny kurs".

Reklama
Reklama

Kontenerowiec prawie całkowicie został ściągnięty z mielizny, ale zanim popłynie, będzie poddany przeglądowi.

Teraz inwestorzy bardziej skupiają uwagę na wpływie na popyt ponownych blokad w gospodarkach - w ramach walki z pandemią koronawirusa - przed zbliżającym się posiedzeniem krajów sojuszu OPEC+.

Do spotkania kartelu i innych dostawców ropy dojdzie 1 kwietnia - będzie ono dotyczyło polityki OPEC+ i poziomów dostaw ropy w maju.

"Biorąc pod uwagę niepewność jeszcze związaną z Suezem i zbliżającym się posiedzeniem OPEC+, w sytuacji mglistego popytu na paliwa, możemy obserwować duże wahania nastrojów inwestorów i dużą zmienność na rynku ropy" - mówi Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

Od początku 2021 r. WTI na NYMEX zyskała 23 proc. i może zakończyć pierwszy kwartał ze wzrostem notowań. Byłby to 4. z kolei kwartalny wzrost cen i najlepszy tak długi okres zwyżek od połowy 2018 r. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama