• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Prezydent Płocka proponuje Orlenowi byłą szkołę jako bazę do organizacji szpitala polowego

Fot. www.orlen.pl
Fot. www.orlen.pl

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO) wysłał list do prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, w którym proponuje wykorzystanie obiektów jednej z dawnych szkół podstawowych jako bazy do organizacji szpitala polowego, jaki powstać ma w tym mieście przy wsparciu spółki.

W Płocku znajduje się siedziba i główny zakład produkcyjny PKN Orlen. W piątek spółka ogłosiła, że zaangażuje się w przygotowanie szpitala tymczasowego w tym mieście, a ponadto podobna placówka powstanie jednocześnie w Ostrołęce, przy czym w tym przypadku przy wsparciu Energi, podmiotu z Grupy Orlen. Oba przedsięwzięcia, jak podał płocki koncern, zostaną zrealizowane we współpracy z rządem.

W liście do prezesa PKN Orlen prezydent Płocka ocenił, że „przewidywany rozwój sytuacji epidemicznej i odnotowywany już teraz bardzo dynamiczny przyrost kolejnych przypadków zachorowań na Covid-19, wymagają między innymi szybkiego zwiększenia bazy dedykowanych łóżek szpitalnych”. Jak dodał, „jednym ze skutecznych sposób osiągnięcia tego celu, jest praktykowana w wielu krajach budowa szpitali polowych”.

"Informacje medialne wskazują, że tego typu placówka ma powstać również w Płocku, a podmiotem wiodącym w realizacji planowanego przedsięwzięcia będzie PKN Orlen. W ramach współpracy, pragnę zaproponować panu Prezesowi wykorzystanie w charakterze bazy do organizacji szpitala polowego obiektu byłej Szkoły Podstawowej nr 17 zlokalizowanej w Płocku przy ul. Miodowej 13a” – napisał Nowakowski w liście do szefa płockiego koncernu, który Urząd Miasta przekazał w piątek mediom.

Prezydent Płocka wyjaśnił, że oferowana do wykorzystania dawna szkoła to budynek jednopiętrowy z zewnętrznym monitoringiem, niewielką salą gimnastyczną i zapleczem sanitarnym, w tym łazienkami, a byłe sale lekcyjne mają tam powierzchnię ok. 45 do 50 metrów kw.

"Obiekt przed ponad rokiem został wyłączony z bieżącej eksploatacji, jednakże zachował swoje walory użytkowe, co potwierdził przeprowadzony w ostatnim czasie rekonesans. Wyjątek dotyczy zdemontowanych urządzeń kuchennych stołówki szkolnej” – zaznaczył Nowakowski. Według niego, niezbędna adaptacja byłej szkoły „pozwoli na uruchomienie szpitala polowego zdecydowanie szybciej, niż w przypadku konieczności jego budowy z elementów modułowych”.

Źródło:
PAP

Komentarze