Reklama

Ropa

Prezes Orlen Lietuva - Dywersyfikujemy źródła dostaw [WYWIAD]

Fot.: Orlen Lietuva
Fot.: Orlen Lietuva

W związku z ostatnim kryzysem naftowym coraz częściej mówi się o konieczności dywersyfikacji dostaw ropy. O tym i o docelowych rynkach Orlen Lietuva rozmawialiśmy z dyrektorem generalnym spółki, Michałem Rudnickim.

Głównym źródłem dostaw ropy do rafinerii w Możejkach jest Rosja. Jaka jest tego przyczyna?

Rafineria w Możejkach została zbudowana na przełomie lat 70-tych i 80-tych  na potrzeby obsługi rynku Związku Radzieckiego. Tym samym już na etapie konstrukcyjnym zastosowano w rafinerii instalacje optymalne do przerobu surowca pochodzącego z Rosji. Warto zaznaczyć, że właściwości ropy naftowej są odmienne w zależności od źródła jej pochodzenia.

Jaki odsetek przerabianej ropy stanowi surowiec z Rosji?

Obecnie około 70% surowca, jaki przerabiamy to rosyjska ropa REBCO.

Czy podejmują Państwo działania zmierzające do dywersyfikacji dostaw?

Zabezpieczenie dostaw surowca to  priorytet i a jednym z elementów takich działań jest właśnie dywersyfikacja dostaw, na którą szczególny nacisk kładzie  Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN. Dlatego też w marcu tego roku została podpisana umowa z Saudi Aramco na zakup maksymalnie 800 tys. ton ropy.

Jakie są rynki docelowe produkcji Orlen Lietuva?

Naszymi rynkami macierzystymi są Litwa, Łotwa, Estonia i Ukraina. W ostatnim czasie zwiększyliśmy również eksport na rynek polski. Naszym priorytetem jest zapewnienie dostaw jak największej ilości produktów w tym kierunku, co realizujemy z wykorzystaniem transportu kolejowego.

Jaki udział w tych rynkach posiada zarządzana przez Pana spółka?

W rynkach krajów bałtyckich posiadamy udział na poziomie 70-82%, a na Ukrainie ok. 12 %.

Zależy nam na umacnianiu pozycji na tych rynkach i stale podejmujemy niezbędne działania w tym zakresie.

W marcu ubiegłego roku w życie weszła ustawa o spółkach strategicznych, wprowadzająca kontrolę nad operacjami finansowymi kilku największych spółek na Litwie, w tym Orlenu Lietuva. Na czym polega ta kontrola i czy w jakiś sposób Państwo ją odczuli?

Ustawę postrzegamy przez pryzmat dodatkowego bufora bezpieczeństwa, który zapewniany jest dzięki formalnym instrumentom kontrolnym Administracji Republiki Litewskiej. Dotyczy ona transakcji finansowych przekraczających 10 proc. rocznego dochodu spółki.

Jakie są plany rozwoju spółki na najbliższą przyszłość?

Wkrótce w rafinerii w Możejkach pojawi się pierwszy strumień petrochemiczny. Analizujemy również zaangażowanie w inwestycję ukierunkowaną na pogłębienie przerobu ropy naftowej. Mogłoby to umożliwić sprostanie coraz bardziej wymagającym regulacjom środowiskowym wdrażanym przez instytucje międzynarodowe. 

Reklama

Komentarze

    Reklama