Reklama

Ropa

Premier Morawiecki spotka się z szefem litewskiego rządu w rafinerii w Możejkach

Fot.: Premier.gov.pl
Fot.: Premier.gov.pl

Premier Mateusz Morawiecki przybył w piątek rano na Litwę, gdzie spotka się z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem. W rafinerii w Możejkach politycy wspólnie odsłonią tablicę upamiętniającą śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

„Premierzy Polski i Litwy podczas spotkania omówią kwestie dwustronne, w tym potwierdzenie zasadniczej zbieżności stanowisk w kwestiach bezpieczeństwa, polityki wschodniej, rozwoju regionalnych projektów infrastrukturalnych i energetycznych oraz zagadnień z agendy europejskiej, (takich jak) m.in. Wieloletnie Ramy Finansowe, brexit czy jednolity rynek” – poinformowała PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Pierwszym punktem wizyty Morawieckiego będzie jednak spotkanie szefów rządów Polski i Litwy z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Orlik”, którzy stacjonują w bazie w Szawlach w ramach misji NATO Baltic Air Policing.

Następnie Morawiecki i Skvernelis wezmą udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego w rafinerii PKN Orlen w Możejkach.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który towarzyszy polskiemu premierowi podczas wizyty, przyznał w rozmowie z PAP, że projekt, jakim była inwestycja w Możejki, „był możliwy wyłącznie dzięki wizji i wsparciu śp. prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego”. „Rafineria w Możejkach ma obecnie strategiczne znaczenie dla Orlenu, polskiej gospodarki i bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego naszego kraju i regionu państw bałtyckich” – podkreślił Obajtek.

Według niego, Orlen Lietuva i rafineria Możejki to bardzo ważne aktywa w Grupie Kapitałowej Orlen. „Możejki odpowiadają za niemal 1/3 przerobu ropy naftowej w Grupie PKN Orlen. Dzięki temu, że jesteśmy właścicielem Możejek, mamy zapewnioną obecność na rynkach państw bałtyckich. Możemy też bilansować popyt na rynku polskim i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w naszym regionie. A dzięki zmianom w zarządzaniu, optymalizacji kosztów i wdrożeniu projektów rozwojowych spółka przynosi wreszcie zyski” – zaznaczył Obajtek.

Jak dodał, w ciągu ostatnich trzech lat (2016-2018) litewska spółka wypracowała ok. 2 mld złotych zysku. „Rosnące znaczenie spółki Orlen Lietuva potwierdza słuszność podjętej 10 lat temu decyzji o kupnie Możejek” – ocenił szef Orlenu.

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych tego typu w Europie. W 2006 roku za 1,49 mld dolarów PKN Orlen kupił od Jukosu 53,7 proc. akcji litewskiej spółki Mażeikiu Nafta zarządzającej rafinerią w Możejkach, a następnie na mocy umowy z rządem Litwy nabył 30,66 proc. za ponad 852 mln dolarów.

Po sfinalizowaniu z rządem Litwy umowy kupna pozostałych 10 proc. udziałów i przeprowadzonym wykupie od drobnych inwestorów płocki koncern pozyskał 100 proc. akcji litewskiej rafinerii, która w 2009 roku zmieniła nazwę na Orlen Lietuva.

Po zakończeniu wizyty w Możejkach premierzy Morawiecki i Skvernelis udadzą się do pałacu w Rennowie, gdzie złożą wieńce pod pomnikiem braci Stanisława i Gabriela Narutowiczów, który został odsłonięty pod koniec ubiegłego roku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama