Reklama

Ropa

Pompeo: tylko w styczniu spółka zależna Rosnieftu kupiła od Wenezueli 14 mln baryłek ropy

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił, że wpisana na listę sankcji spółka „córka” rosyjskiego Rosnieftu, TNK Trading, w samym styczniu kupiła od Wenezueli 14 milionów baryłek ropy.

Według Pompeo, TNK Trading przejęła handel z Wenezuelą, który wcześniej był prowadzony przez inną spółkę zależną Rosnieft, Rosnieft Trading, która również podlegała sankcjom amerykańskim.

„Po niedawnym wpisaniu sankcji przez Rosnieft Trading, TNK zajęła jej miejsce, aby uniknąć sankcji amerykańskich. Szwajcarska spółka TNK jest spółką zależną rosyjskiego państwowego giganta, Rosnieftu. Po umieszczeniu Rosneft Trading na liście sankcji 18 lutego 2020 r. wprowadzono zmiany w dystrybucji ładunku wenezuelskiego z Rosnieft Trading do TNK. Tylko w styczniu 2020 r. TNK nabył około 14 milionów baryłek ropy naftowej od PDVSA, wenezuelskiej spółki naftowej” - powiedział Pompeo.

Polityk wezwał inne kraje do przyłączenia się do nacisków na władze Wenezueli. „Stany Zjednoczone, w koordynacji z partnerami międzynarodowymi, będą nadal zwiększać presję na Nicolasa Maduro i tych, którzy mu pomagają” - powiedział Pompeo.

Od kilku lat Wenezuela zmaga się z gospodarczą zapaścią. Prezydent Maduro przejął władzę dyktatorską, a alternatywny ośrodek władzy popierany przez m.in. USA i Wielką Brytanię stworzył szef opozycyjnej partii Juan Guido.

Reklama

Komentarze

    Reklama