Reklama

Ropa

Orlen umacnia markę na rynku czeskim

Fot. www.unipetrol.cz
Fot. www.unipetrol.cz

​Jedna z sześciu największych firm w Czechach, z rocznymi przychodami na poziomie ponad 20 mld zł, już od 1 stycznia 2021 r. zmieni nazwę na Orlen Unipetrol. 

"Publikacją strategii do 2030 r., otworzyliśmy nowy rozdział w historii Grupy Orlen. Budujemy zrównoważony koncern multienergetyczny pod jedną silną marką. Już dzisiaj 60 proc. przychodów Grupy Orlen pochodzi spoza Polski, ale bez jednego, spójnego wizerunku nie wykorzystamy w pełni naszego potencjału. Dlatego przeprowadziliśmy  proces rebrandingu stacji paliw w europejskiej sieci, w ramach którego marka Orlen jest już obecna na wszystkich rynkach. Chcemy w pełni wykorzystać potencjał marki Orlen w obszarze biznesowym, finansowym czy marketingowym na globalnych rynkach.  Dlatego kolejnym krokiem do wzmacniania wizerunku będzie pojawienie się w Grupie od początku 2021 r. marki Orlen Unipetrol" – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

"Od objęcia przez PKN Orlen 100 proc. udziałów w Unipetrol, korzystamy z efektów synergii w badaniach i rozwoju, wspólnych zakupach surowców i usług czy wreszcie w produkcji i sprzedaży swoich produktów. Nowe logo Orlen Unipetrol ułatwi wdrażanie i komunikację międzynarodowych projektów marketingowych. Jestem przekonany, że nasze nowo logo ORLEN-Unipetrol, w którym będzie tak silna marka jak Orlen zwiększy nie tylko rozpoznawalność, ale przełoży się na korzyści biznesowe" – mówi Tomasz Wiatrak, Prezes Zarządu Unipetrolu, a od 1 stycznia 2021 r. Orlen Unipetrol.

Unipetrol jest największym w Czechach koncernem rafineryjno-petrochemicznym, zatrudniającym ponad 4,8 tys. pracowników. Z przychodami na poziomie 21,7 mld zł w 2019 r. Unipetrol znajduje się wśród sześciu największych czeskich firm. Spółka zarządza rafineriami w Litvínovie i Kralupach, spółką Spolana, jest także jedynym producentem PCW i kaprolaktamu na czeskim rynku. Działalność petrochemiczna opiera się m.in. na sfinalizowanej w 2020 r. jednej z najnowocześniejszych instalacji produkcyjnych PE3 w Litvinowie. W skład Grupy wchodzą także dwa centra badawcze w Litvínovie i Brnie. Unipetrol zarządza również największą na czeskim rynku siecią 416 stacji paliw Benzina-Grupa Orlen oraz 13 stacjami na Słowacji.

Etapy przejęcia akcji Unipetrolu:

  • 12.12.2017 - PKN ORLEN, posiadający 62,9 proc. akcji Unipetrol rozpoczął procedurę ogłoszenia dobrowolnego warunkowego wezwania na akcje czeskiej spółki.
  • 23. 02. 2018 - PKN Orlen zrealizował płatności na rzecz akcjonariuszy mniejszościowych, którzy odpowiedzieli na ogłoszone dobrowolne wezwanie na wykup pakietu akcji Unipetrol. Łączna wartość transakcji wyniosła ok. 3,5 mld PLN. W ten sposób Koncern osiągnął warunkowy próg wezwania zapewniając sobie 94,03% udziałów w akcjonariacie czeskiej spółki.
  • 22.05.2018 - Rada Nadzorcza PKN OROrlenEN wyraziła zgodę na nabycie przez Koncern pozostałych akcji spółki Unipetrol reprezentujących ok. 5,97% kapitału zakładowego.
  • 23.05.2018 - PKN Orlen złożył wniosek do Czeskiego Banku Narodowego o przeprowadzenie wykupu akcji Unipetrol reprezentujących ok. 5,97% kapitału zakładowego spółki
  • 20.06.2018 - PKN Orlen otrzymał zgodę od Czeskiego Banku Narodowego na przeprowadzenie wykupu akcji Unipetrol reprezentujących ok. 5,97% kapitału zakładowego spółki.
  • 28.08.2018 - Walne Zgromadzenie Unipetrolu wyraziło zgodę na przeprowadzenie wykupu przez PKN Orlen akcji tej spółki reprezentujących ok. 5,97% kapitału zakładowego.
  • 01.10.2018 – PKN Orlen sfinalizował zakup 100% akcji Unipetrolu. (Orlen)
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama