• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Nowy Jork zakaże sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Stan Nowy Jork wprowadzi zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych i ciężarowych napędzanych paliwami kopalnymi do 2035 r., po tym jak gubernator Kathy Hochul podpisała ustawę ustanawiającą cel, zgodnie z którym wszystkie pojazdy osobowe i lekkie samochody ciężarowe sprzedawane w stanie powinny być zeroemisyjne do tego roku.

Zgodnie z nowym prawem, nowe pojazdy terenowe i sprzęt sprzedawany w Nowym Jorku mają być zeroemisyjne do 2035 roku, a nowe pojazdy średnio- i ciężarowe do 2045 roku.

Nowy Jork stał się w ten sposób drugim stanem USA, który ogłosił koniec sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi do 2035 r., po Kalifornii, która zrobiła to we wrześniu 2020 r.

Jeśli w Kalifornii wszystkie sprzedawane nowe samochody osobowe i ciężarowe będą zeroemisyjne od 2035 roku, to zmniejszy emisję gazów cieplarnianych o ponad 35% i zredukuje aż  o 80% emisje tlenków azotu emisji z samochodów w całym stanie - podało biuro gubernatora Gavin Newsom we wrześniu ubiegłego roku.

Po podpisaniu w tym tygodniu ustawodawstwa dla stanu Nowy Jork, gubernator Hochul przekazała w oświadczeniu: "Nowy Jork wdraża najbardziej agresywny w kraju plan redukcji emisji gazów cieplarnianych wpływających na nasz klimat i aby osiągnąć nasze ambitne cele, musimy ograniczyć emisje z sektora transportu, obecnie największego źródła zanieczyszczenia klimatu w stanie".

Rząd federalny również ma ambitne cele dotyczące sprzedaży pojazdów elektrycznych (EV) w ciągu następnej dekady.

Reklama
Reklama

W zeszłym miesiącu prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, w którym wyznaczył cel, aby 50 procent wszystkich nowych pojazdów sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych w 2030 roku było pojazdami o zerowej emisji, co jest posunięciem popieranym przez Wielką Trójkę z Detroit.

Amerykańscy producenci samochodów - General Motors, Ford Motor i Stellantis - inwestują miliardy w produkcję pojazdów elektrycznych w oczekiwaniu na zmianę zachowań nabywców, ale wyzwania pozostają.

Wielka Trójka wydała wspólne oświadczenie w sprawie celu administracji, ogłaszając wspólne dążenie do osiągnięcia sprzedaży 40-50% rocznej ilości pojazdów elektrycznych w USA (pojazdów elektrycznych na baterie, ogniwa paliwowe i pojazdy hybrydowe typu plug-in) do 2030 r., aby przybliżyć kraj do przyszłości bezemisyjnej, zgodnej z celami klimatycznymi Paryża.

Komentarze