Reklama

Ropa

Noworoczny spadek cen ropy

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

Turbulencje na rynkach ropy, widoczne od dłuższego czasu, nie zakończyły się wraz z końcem 2018 r. W środę ropa w USA tanieje o 1,4 proc., po zwyżce wcześniej o 1,3 proc. - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44,78 USD za baryłkę, po zniżce o 1,4 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 53,06 USD za baryłkę, po spadku ceny o 1,4 proc.

Ryzyka polityczne - jak "zamknięcie" niektórych instytucji federalnych w USA - i produkcyjne - związane z dostawami ropy m.in. z OPEC+ i USA, powodują, że inwestorzy nieufnie spoglądają na rynki paliw.

Prezydent USA Donald Trump zasygnalizował, że jest otwarty na "deal", aby zakończyć "government shutdown". Trump zaprosił czołowych liderów Kongresu, z obu partii, na briefing na środę.

To na razie pierwszy sygnał możliwego rozpoczęcia negocjacji w celu przełamania impasu - po zamknięciu części amerykańskich instytucji rządowych na 11 dni.

Demokratyczni liderzy na razie nie podają, czy przyjmą zaproszenie Trumpa.

Inwestorzy poza tym nadal nie są przekonani, czy cięcia produkcji zadeklarowane przez kraje OPEC+ będą w stanie przeciwstawić się dynamicznie rozwijającej się produkcji ropy w USA.

Obawy o wpływ na wzrost gospodarczy w USA budzi również trwający spór handlowy pomiędzy USA a Chinami, a także polityka monetarna amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Do tego dochodzą informacje z Libii, gdzie zamknięto dwa porty naftowe - Es Sider i Brega - ze względu na bardzo złe warunki pogodowe, co spowalnia dostawy ropy przez Waha Oil Co.

"Jeśli +shutdown+ w USA zakończy się, to mogłoby zmniejszyć presję na rynki ropy i poprawić sentyment wśród inwestorów" - ocenia Ahn Yea Ha, strateg rynków towarowych w Kiwoom Securities Co. w Seulu.

"Podczas, gdy zakłócenia w dostawach ropy z Libii mogą nie być zbyt odczuwalne dla rynków w tym momencie, to jest jednak jeden z elementów, który może wspierać notowania ropy" - dodaje.

Podczas dwóch ostatnich sesji w 2018 r. ropa w USA zyskała 1,8 proc.

W 2018 roku ropa na NYMEX staniała o 25 proc., po zwyżce w ciągu poprzednich dwóch lat o ponad 60 proc.

Brent straciła w 2018 r. 20,0 proc. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama