Reklama

Ropa

Norwegia: Stawiamy na kooperację z Rosją. "Sankcje nie są przeszkodą"

Tord Lien, minister ropy naftowej i energii, potwierdził, że Norwegia bierze udział w rozmowach dotyczących unormowania sytuacji na rynku surowców. Dodał również, że antyrosyjskie sankcje nie stanowią poważnej przeszkody w budowaniu relacji gospodarczych pomiędzy Oslo i Moskwą.

„Dyskutujemy o wielu kwestiach związanych z energią - zarówno z producentami, jak i konsumentami - ale nie wypowiadamy się na ich temat” - mówił Tord Lien odpowiadając na pytanie dotyczące spotkania z przedstawicielami Rosji. Dodał także, iż wierzy w możliwości samoregulacyjne rynku. 

W dalszej części wypowiedzi norweski minister odniósł się do zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę - wpłynęły one wprawdzie na działalność części koncernów, ale jako takie nie stanowią, w jego opinii, realnej przeszkody w rozwijaniu bilateralnej współpracy.

Od stycznia 2014 roku ze względu na problemy w sektorze ropy 30 tysięcy Norwegów straciło pracę. Bezrobocie wzrosło do 4,6 procent, do największego poziomu w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Według szacunków przygotowanych przez biznesową gazetę Dagens Næringsliv, jeśli ceny ropy pozostaną na obecnym poziomie, Norwegia straci 2/3 zysków z jej produkcji.

Zobacz także: MAE: To nie koniec rewolucji łupkowej

Zobacz także: W Teksasie rozpoczęło się "naftowe Davos"

Reklama

Komentarze

    Reklama