Ropa

Nigeria poważnie zwiększa wydobycie ropy

Fot. Lindsey G / Flickr
Fot. Lindsey G / Flickr

Nigeria zwiększyla wydobycie ropy do 2,3 miliona baryłek dziennie - podaje Bloomberg, powołując się na oświadczenie dyrektora zarządzającego Nigerian National Petroleum Corporation.

Mele Kyari poinformował, że wydobycie „czarnego złota” w Nigerii osiągnęło wspomniany pułap 2,3 mln b/d i nadal rośnie. W jego opinii ceny ropy wrócą do stabilnego poziomu, kiedy przezwyciężona zostanie pandemia koronawirusa.

Powyższe słowa korespondują z zapowiedziami nigeryjskiego ministra ds. ropy, który zapowiedział w poniedziałek, że jego kraj jest gotowy do „niezbędnych poświęceń” na rzecz ustabilizowania światowego rynku ropy. Zwiększenie produkcji z 1,789 mln b/d w lutym do 2,3 mln b/d obecnie, należy zatem odczytywać jako przygotowywanie się do zapowiadanych od dłuższego czasu cięć w produkcji.

Nigeria jest największym producentem ropy w Afryce Subsaharyjskiej oraz trzynastym na świecie. Szef Międzynarodowej Agencji Energii, uważa, iż jest to kraj należący do najbardziej narażonych na skutki drastycznych obniżek cen, które obserwujemy od kilku tygodni.

Komentarze