Reklama

Ropa

Kolosalne straty Rosnieftu. Koncern jest 2,11 miliarda dolarów na minusie

Fot. Flickr
Fot. Flickr

W pierwszym kwartale Rosnieft zanotował stratę 2,11 miliardów dolarów wobec zysku netto w wysokości 1,77 miliardów dolarów tym samym okresie w 2019 roku.

"W kwartale sprawozdawczym ujemny zysk netto wyniósł 2,11 miliardów dolarów, co wynikało głównie z efektu ujemnych różnic kursowych w wyniku osłabienia rubla i aktualizacji wyceny zobowiązań walutowych, a także spadku zysku operacyjnego (o 64,8% kwartał do kwartału)" – czytamy w raporcie spółki.

Jednocześnie EBITDA Rosnieft wyniosła 4,18 miliardów dolarów, co oznacza spadek o 43,6% rok do roku i 36,7% kwartał do kwartału. Przychody firmy spadły o 15% w ujęciu rocznym, do 23,87 bilionów dolarów, czyli 20,6% kwartał do kwartału.

Kwota zadłużenia finansowego i zobowiązań handlowych Rosnieftu w pierwszym kwartale 2020 r. spadła o 9 mld USD, czyli o 11% - podała spółka.

Według spółki koszty odsetkowe spadły o 25% rok do roku z powodu niższych stóp procentowych i skutecznego zarządzania portfelem wierzytelności.

Fatalne wyniki koncernu zbiegają się z problemami gazowego monopolisty - Gazpromu. Jak podaje portal finanz.ru, rosyjski Gazprom wydał w 2019 roku o 190 miliardów rubli więcej niż zarobił ze swojej działalności operacyjnej. Spółce nie pomogły pierwsze miesiące 2020 roku, które naznaczone zostały pandemią koronawirusa, znacznie pogarszającą sytuację na rynku węglowodorów.

Według analityków cytowanych przez finanz.ru Gazprom będzie musiał w tej sytuacji zaciągnąć pożyczkę - jej kwotę szacuje się na ok. 10 miliardów dolarów.

Rosnieft to największy wydobywca i producent ropy w Rosji. W 50% jest własnością państwa rosyjskiego, 19,75% należy do brytyjskiego BP, 14,16 do chińskiego CEFC, 10,38% do moskiewskiej giełdy a 5,34% do katarskiego funduszu państwowego oraz londyńskiej firmy inwestycyjnej Glencore.

Reklama

Komentarze

    Reklama