Kolejny amerykański koncern naftowo-gazowy bankrutuje

26 czerwca 2020, 16:47
ropa_oil_texas
Fot. Pixabay

Producent ropy i gazu, firma Sable Permian Resources, złożyła w czwartek wniosek o ochronę przed bankructwem. Powodem upadku koncernu jest spadek cen ropy, wywołany przez pandemię COVID-19.

Firma z siedzibą w Houston powiedziała, że ​​zabezpieczyła pożyczkę od kredytodawcy w wysokości 150 mln USD, aby sfinansować swoje działania podczas restrukturyzacji oraz że współpracuje z doradcami i zainteresowanymi stronami w zakresie różnych alternatyw - podaje Reuters.

Koncern został utworzona w zeszłym roku, kiedy amerykańska spółka energetyczna Aubrey McClendon - Permian Basin LLC, założona w 2014 r. Wkrótce po usunięciu z Chesapeake Energy Corp, połączyła się ze swoją spółką macierzystą, próbując uniknąć bankructwa.

McClendon zmarł w 2016 roku w wypadku samochodowym w Oklahomie. Z małej wydobywcy przekształcił Chesapeake w jednego z największych światowych producentów gazu ziemnego, po czym zrezygnował w 2013 r. po kryzysie ładu korporacyjnego i obawach inwestorów w związku z  jego dużymi wydatkami.

Oczekuje się, że sama Chesapeake Energy ogłosi upadłość pod wpływem zbyt dużego zadłużenia oraz spadku zapotrzebowania na energię i cen. 

Właśnie z Basenu Permian dziennie wypływa 4,8 mln baryłek węglowodorów  dziennie, co stanowi ok. jednej trzeciej całej amerykańskiej produkcji.  

KomentarzeLiczba komentarzy: 36
pilotnik
wtorek, 30 czerwca 2020, 22:31

Lotnisko Berlin Tegel też zbankrutowało. Co z tego? Po pandemii ruszy z powrotem.

yaro
wtorek, 30 czerwca 2020, 13:40

Bankrutuje jeden z największych producentów ropy w USA Bankructwo Chesapeake Energy, jednego z największych producentów ropy naftowej w USA, pokazuje, że po upadku małych i średnich spółek kryzys cen ropy zaczyna zbierać żniwa także wśród dużych spółek. Gwałtowna przecena ropy w bieżącym roku może oznaczać kolejną falę bankructw. Spółka Chesapeake Energy, która w niedzielę złożyła wniosek o upadłość, była jedną z historii sukcesu w amerykańskiej branży łupkowej. Zajmowała szóste miejsce pod względem produkcji ropy w USA.

niuniu
wtorek, 30 czerwca 2020, 22:32

Trzeci raz zbankrutowała?

Oto "potenga"ameryki w gazie, ropie, jak to się fajnie składa, walą się jak domki z kart i oto się rozchodzi.
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 14:39

Własnie firma Chesapeake Energy w Stanach Zjednoczonych złożyła wniosek ws. ogłoszenia bankructwa i poprosiła o pomoc w celu restrukturyzacji zadłużenia, poinformowano w komunikacie prasowym.

yaro
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:47

Już jest kolejny Firma Chesapeake Energy w Stanach Zjednoczonych złożyła wniosek ws. ogłoszenia bankructwa i poprosiła o pomoc w celu restrukturyzacji zadłużenia, poinformowano w komunikacie prasowym.

rmarcin555
niedziela, 28 czerwca 2020, 18:02

Amerykańskie łupki nie zarabiają. Na przestrzeni ostatnich 10 lat sumaryczny wynik jest ujemny. Taka mała niespodzianka. Covid19 był tylko ostatnim aktem.

ciekawy
wtorek, 30 czerwca 2020, 22:33

Czyli w stanach ktoś od 10 lat sprzedaje poniżej kosztów?

Z
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:33

Na złość gazpromu ...

Niuniu
sobota, 27 czerwca 2020, 19:26

FR - to def24 kilka dni temu podało zysk Gazpromu w tej wysokości pisząc jednocześnie, że to bankrut. A przed Putinem to Polska podwyższyła wiek emerytalny, Nie mając do finansowania długów Gazpromu. Fakt, później PIS obniżył ten wiek z powrotem tyle, że przy okazji obniżył też nowe emerytury. Gazpromu nie trzeba finansować z budżetu FR - jak widzać są chętni na rynkach finansowych, ciekawe dla czego.

Przemek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:09

Porównujesz PiS do Gazpromu? Wow.... to żeś się teraz wysypał z argumentów. Może porównaj PGNiG do ... ile tam macie partii? Jedna Rosja i Zylinowski ? Są tam jeszcze jacyś ? Czy w kamieniołomach są zakuci w łańcuchy? A nie sorry jest jeszcze Ziuganov ... także widzisz u nas taki PiS zły ale se mozemy wybrać innych jak się nam nie podobają. A Wy macie „Jedynego” i wydmuszki żeby wyglądało lepiej.

niedziela, 28 czerwca 2020, 01:07

Powiedz mi dlaczego tak walczysz o dobre imię Rosji? Bo dziwne jest że obywatel Polski w każdym swoim komentarzu zawsze pisze pod Rosję. Dlaczego akurat ten kraj tak cię urzekł? Dlaczego nie Hiszpania, Filipiny czy Nowa Zelandia? Ciekawe czy jest na rosyjskich forach taki twój odpowiednik, który w każdym komentarzu wychwala Polskę a krytykuje swój kraj ;). Ps dlaczego to Rosjanie z Królewca jeżdżą do nas na zakupy spożywcze? U siebie nie mają?

Komentator
niedziela, 28 czerwca 2020, 22:33

To tekst z obowiązującego przekazu dnia? Każda obiektywna ocena sytuacji to "walka o dobre imię Rosji". Każda nawet najbardziej piramidalna bzdura to przejaw patriotyzmu. Tylko że nawet patriotyczne działania powinny opierać się o realną rzeczywistość, na którą posty towarzystwa wzajemnej adoracji wpływu żadnego nie mają. Myślisz że twórczość Daviena, starego grzyba, Bendera, GB i innych z ferajny, mają jakikolwiek dobroczynny wpływ na sytuację amerykańskiego sektora węglowodorów? Naprawdę? Napiszcie ich sto, to zaraz wróci rentowność. A jak się postaracie, to zaczną przynosić oszałamiające zyski, nawet przy cenie 40 dolarów za baryłkę. Mam już swoje lata pamiętam gdy wierzono jeszcze że płomienne przemowy mogą zdziałać cuda, tylko zderzenie z realiami było bardzo bolesne.

Jimbo
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 13:49

100/100. Tak trzymać i wzmacniać.

leming
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:25

Uprawianie propagandy to poważna praca.Każda przesada kładzie temat,szczególnie wśród polaków,którzy są przekorni i wtedy uodparniają się na propagandę.Pewnie tak pisze z przekory,bo niektóre teksty są obok prawdy i ociekają propagandą.

Olo
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:41

Pewnie jeżdzą z podobnych powodów jak Niemcy ze wschodnich landów jeżdzą do Polski. Bo taniej i się opłaca.

FR technologiczne imperium
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:15

Słaba analogia, bo Niemcy z wschodnich jeżdżą bez przeszkód bo obowiązuje Schengen, natomiast Rosjanie muszą czekać w kolejkach na granicy, więc to zabawne że obywatel "imperium" stoją w kolejkach na granicy żeby kupić coś taniej u "zgniłego zachodu"

Niuniu
sobota, 27 czerwca 2020, 17:34

A to ponoć Gazprom miał zbankrutować. Z zyskiem za 2019r ponad 16 miliardów dolarów. I to podobno idioci rosjanie razem z saudyjczykami nie wiedzieli co robią grając na obniżkę cen ropy i gazu w tym roku. Przepraszam, wg def24 Saudyjczycy chcieli wykończyć Rosjan a nie USA tylko im nie wyszło.

FR technologiczne imperium
sobota, 27 czerwca 2020, 18:06

Niuniu skoro Gazprom ma tak olbrzymie zyski to dlaczego zaciąga pożyczki, które musi oddać z procentem ? A co do gazpromu to on nie upadnie bo jak trzeba będzie to Putin podwyższy wiek emerytalny i się znajdą pieniądze na dołożenie do tego molocha.

Komentator
sobota, 27 czerwca 2020, 19:12

Może dlatego że potrzeby inwestycyjne ma jeszcze większe? Różnica pomiędzy Gazpromem a amerykańskim sektorem naftowym polega na tym, że Gazprom, dzięki osiąganym zyskom, stać na obsługę swojego zadłużenia. A amerykańskich koncernów, jak widać nie. I co ma z tym wspólnego ilość gospodarstw podłączonych do sieci? W Rosji (w USA również) kilkadziesiąt milionów ludzi mieszka "gdzie diabeł mówi dobranoc". Pokaż operatora który pociągnie kilkaset km gazociągu by podłączyć kilka chałup? Sam wybudowałem dom jakieś pół km od miejsca gdzie jest już sieć gazowa, na podłączenie czekam JEDENAŚCIE LAT. I apropos kredytów. Budując dom posiłkowałem się kredytem na dwadzieścia lat. Moje dochody pozwalają mi bez żadnych problemów spłacać zadłużenie i jeszcze zostaje na inne przyjemności. Skoro nie mogłem kilkanaście lat temu wyłożyć całkowitej kwoty niezbędnej na dom pod klucz, to według twojej logiki pewnie jestem bankrutem?

niedziela, 28 czerwca 2020, 12:12

To może musi się pan przenieś do Rosji tam z waszych opowieści żyje się super a na pewno lepiej niż w Polsce, polecam kołyme, poczuje pan tam rodzimego ducha.

tweg
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 14:44

Rosje widziałęs na obrazkach. Kraj piekny, A Kołyma cóz region geograficzny w Rosji. Dziwne, żę widzisz wszystko tylko nie Wołyn, no bo jakże tak "przyjaciela" oczerniać. Głupota twoja jest jak kosmos.

Komentator
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 12:40

To może pan przeniesie się do USA? Ja płacąc za wizę do Rosji musiałbym zapłacić Putinowi który kupi za to czołgi i rakiety, pan do USA wizy nie potrzebuje. Przedmieścia Detroit też wyglądają na świetne miejsce do zamieszkania, bo na Beverly Hills czy Fifth Avenue z widokiem na Central Park to chyba pana nie stać?

yaro
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:48

Typowa odpowiedź tępego rusofoba, zderz go z rzeczywistością to powie, że nie plują a deszcz pada.

rob ercik
piątek, 26 czerwca 2020, 22:19

Tik tak, tik tak chyba tam w Ameryce nie wiedzą za mają tanią ropę i gaz

FR technologiczne imperium
sobota, 27 czerwca 2020, 00:22

Ile rosyjskich gospodarstw domowych ma dostęp do sieci gazowych ?? Bo chyba nie wiedzą że mają najtańszy gaz.

rob ercik
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 12:37

Co ma piernik do wiatraka?

red
sobota, 27 czerwca 2020, 14:52

......Bo chyba nie wiedzą że mają najtańszy gaz........ wiedzą bo maja gaz z butli jak dużo ludzi na świecie . Chiny , Indie , USA ......to tak w skrócie .

Tik tak To Putina kłamstwa znak
sobota, 27 czerwca 2020, 00:21

W Rosji chyba też bo wsie mają dostęp do sieci gazowych na poziomie 30%, nawet Polska ma więcej.

Pan Ferdek
piątek, 26 czerwca 2020, 22:05

Mogliście"pominąć tę informację bo ona może wywołać trwały szok. To przecież nie amerykańskie firmy miały padać jak muchy ale Rosja. Przecież po czymś takim Stary Grzyb, Kiks, mc. Szach (ale stop, nie on-on ponoć opuścił to forum), GB, AB, Nabuco First, Wojtki, Kajtki, najszybsze"amerykańskie" zegarki, Fankluby Fanklubika, Arki, Marki, czytelnicy D-24 i inne fanbojki, których "z marszu" nie pamiętam (za co z góry serdecznie przepraszam) mogą się "nie podnieść" a przecież ich radosnej twórczości tak by nam Tu brakowało.

po trzecie sankcje
sobota, 27 czerwca 2020, 18:26

Wojna handlowa (gospodarcza, cenowa - wszystko jedno jak zwał tak zwał) ma to do siebie, że ofiary są po obu stronach. Państwa nieustannie toczą ze sobą zaostrzoną konkurencję - na podobnej zasadzie jak rośliny: o wodę, słońce, dostęp do gleby etc. Tak wygląda ten nasz świat. AS teoretycznie jest na wygranej pozycji w wojnie o ropę, a mimo to TEŻ musiała ciąć wydatki i to dość znacznie. Nigdy nie twierdziłem, że nie będzie ofiar w wojnie o ropę i gaz po każdej ze stron. Twierdziłem natomiast, że praktycznie w każdym scenariuszu straty po stronie Federacji Rosyjskiej będą w sferze gospodarczej obniżeniem tego państwa "o jedną półkę" we wszystkich liczących się rankingach. Najpóźniejsza data widocznego osłabienia to 2023 - wtedy rusza LNG i jednocześnie wygasa wiele kontraktów węglowodorowych. Wygląda jednak na to, że wirus Covid przyśpieszył zmiany na świecie, obniżył PKB i wywołał wiele napięć w wielu krajach np. z powodu upadku turystyki zagranicznej. Kraje PIGS (Portugal, Italy, Greece, Spain) wywalą się gospodarczo w sposób spektakularny i to trwale zmieni świat na najbliższe lata. FR jest jedynie częścią procesu przesilenia gospodarczego i przesunięcia się ośrodków dobrobytu - ani lepszym, ani gorszym od wielu innych. To, że my w Polsce przywiązujemy do tego uwagę wynika z naszego położenia geopolitycznego i nadziei, że w wyniku tego osłabienia gospodarczego zmaleje potencjalne napięcie militarne na naszych granicach...

U siebie belki nie dostrzegasz
sobota, 27 czerwca 2020, 00:19

Widzę że pan Ferdek nie rozumiem praw ekonomi, firmy padają a mimo to wydobycie rośnie, wiesz dlaczego? Bo upadające mniejsze koncerny przejmują te większe. Wypisujesz tu Nicki tych nazwijmy "pro amerykańskich" tylko że z kogo się śmiejesz jak Sam jesteś identyczny z tym wyjątkiem że piszesz pod Rosję a oni pod USA. Hipokryzja u ciebie już przebiła skalę.

HeHe
sobota, 27 czerwca 2020, 16:49

Gdyby firma Sable Permian Resources była przejmowana przez jakiś większy podmiot to przypuszczalnie byłaby o tym informacja i tytuł powyższego tekstu byłby inny. Poza tym zdanie "Bo upadające mniejsze koncerny przejmują te większe." powinno być sformowane następująco - "Bo upadające mniejsze koncerny SĄ PRZEJMOWANE PRZEZ te większe."

sobota, 27 czerwca 2020, 18:03

Widzę że odnosisz się do tego co ci pasuje, jakoś nie poruszasz kwestii zwiększania wydobycia gazu i ropy w USA co jakoś burzy tezę o upadku USA w tym segmencie gospodarki.

Olo
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:48

tylko że to wydobycie jest jak ostatni skok na szarfę. Prognozy mówią o spadkach stąd pesymistyczne podejście banków i inwestorów do tematu.

Komentator
sobota, 27 czerwca 2020, 19:15

Jak wygląda dzisiaj to "rosnące wydobycie" w porównaniu z rokiem 2019?

Platon XXI
sobota, 27 czerwca 2020, 22:29

o niebo lepiej w USA niż w twojej ojczyznie rosji

Tweets Energetyka24