• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Kolejny amerykański koncern naftowo-gazowy bankrutuje

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Producent ropy i gazu, firma Sable Permian Resources, złożyła w czwartek wniosek o ochronę przed bankructwem. Powodem upadku koncernu jest spadek cen ropy, wywołany przez pandemię COVID-19.

Firma z siedzibą w Houston powiedziała, że ​​zabezpieczyła pożyczkę od kredytodawcy w wysokości 150 mln USD, aby sfinansować swoje działania podczas restrukturyzacji oraz że współpracuje z doradcami i zainteresowanymi stronami w zakresie różnych alternatyw - podaje Reuters.

Koncern został utworzona w zeszłym roku, kiedy amerykańska spółka energetyczna Aubrey McClendon - Permian Basin LLC, założona w 2014 r. Wkrótce po usunięciu z Chesapeake Energy Corp, połączyła się ze swoją spółką macierzystą, próbując uniknąć bankructwa.

McClendon zmarł w 2016 roku w wypadku samochodowym w Oklahomie. Z małej wydobywcy przekształcił Chesapeake w jednego z największych światowych producentów gazu ziemnego, po czym zrezygnował w 2013 r. po kryzysie ładu korporacyjnego i obawach inwestorów w związku z  jego dużymi wydatkami.

Oczekuje się, że sama Chesapeake Energy ogłosi upadłość pod wpływem zbyt dużego zadłużenia oraz spadku zapotrzebowania na energię i cen. 

Właśnie z Basenu Permian dziennie wypływa 4,8 mln baryłek węglowodorów  dziennie, co stanowi ok. jednej trzeciej całej amerykańskiej produkcji.  

Komentarze