Reklama

Ropa

Kazachstan wstrzymuje tranzyt ropy przez Rosję

Fot. Gazprom.ru
Fot. Gazprom.ru

Tłoczenie ropy z Kazachstanu systemem Transnieft zostało wstrzymane ze względu na problemy z dostawami energii elektrycznej w Kazachstanie, które powstały na skutek silnych mrozów - powiedział dziennikarzom Igor Demin, doradca prezesa i sekretarz prasowy Transnieftu.

"Z powodu silnych mrozów na północy Kazachstanu dwa regiony zostały odłączone od zasilania, w tym dostarczający ropę do systemu Transnieftu. Od godziny 5.00 (czasu moskiewskiego) pompowanie z Kazachstanu zostało wstrzymane do przywrócenia linii przesyłowej" - powiedział Demin.

Również ze względu na mroźną pogodę od początku stycznia na złożach syberyjskich odnotowano 47 ograniczeń w dostawach ropy do systemu Transnieftu, ale są one nieznaczne i mogą zostać przywrócone do końca miesiąca.

Od początku roku pogoda w Noworosyjsku jest niestabilna wraz z przechodzeniem sztormów, ale od 10 stycznia pogoda ustabilizowała się i port wszedł w harmonogram. Porty bałtyckie pracują zgodnie z harmonogramem. „W Koźmino tankowiec z pozycji 11-12 stycznia spóźnia się, podejście spodziewane jest 13 stycznia, planowane jest przyspieszenie załadunku z pozycji zbliżającej się, aby dostosować się do harmonogramu” - powiedział Demin.

Reklama

Reklama

Przedstawiciel Transnieftu zwrócił również uwagę, że dostawy do rafinerii przebiegają zgodnie z planem, z wyjątkiem Rafinerii Komsomolsk, która ogranicza odbiór ze względu na niedostarczenie gotowych produktów koleją.

Komentarze