Reklama

Ropa

Kanada wprowadza zasady czystego paliwa, które uderzą w najuboższych

Fot. Flickr/Alex Guibord
Fot. Flickr/Alex Guibord

Kanadyjska lewicowa partia opozycyjna Nowa Partia Demokratyczna (NDP) skrytykowała we wtorek świeżo ujawnione standardy czystego paliwa, po tym jak rządowa analiza wykazała, że wyższe koszty paliwa najbardziej dotkną gospodarstwa domowe o niższych i średnich dochodach.

Standard czystego paliwa, kluczowy element planu klimatycznego Ottawy, został opublikowany w zeszłym tygodniu w formie projektu i ma na celu zmniejszenie zawartości węgla w paliwach płynnych, takich jak te używane w transporcie i do ogrzewania domów - przypomina Reuters. Liberałowie premiera Justina Trudeau twierdzą, że do 2030 roku zmniejszy roczne emisje o ponad 20 megaton.

"Kanadyjczycy chcą zrobić to, co do nich należy, ale dla Trudeau uderzenie nieproporcjonalnie w obywateli o niższych dochodach jest nieodpowiedzialne i samobójcze" - powiedział we wtorek agencji Reuters Peter Julian, krytyk finansowy w partii NDP.

W analizie opublikowanej 19 grudnia federalny departament ochrony środowiska stwierdził, że w 2030 r. Koszty paliwa ciekłego wzrosną średnio o 69–208 CAD, ponieważ dostawcy przerzucą wyższe koszty produkcji na konsumentów.

Reklama

Reklama

"Oczekuje się, że wzrost wydatków na paliwo transportowe i ogrzewanie domu miałby nieproporcjonalny wpływ na gospodarstwa domowe o niższych i średnich dochodach, mieszkające w jednoosobowych domach jednorodzinnych lub te, które nie mają kontroli nad efektywnością energetyczną swoich mieszkań wykorzystujących olej opałowy" - stwierdzono w analizie.

Komentarze