Iran będzie dostarczać ropę Łukaszence?

12 lutego 2021, 14:31
40705286255_6957c82027_k
Fot. DavidSandoz / Flickr

Iran byłby gotowy rozpatrzyć wniosek Mińska w zakresie uruchomienia dostaw ropy na Białoruś - poinformował ambasador Said Yari.

„Iran dostarczył już kilka ładunków ropy na Białoruś, ale od dwóch - trzech lat nie było dostaw" - mówił dyplomata. Dodał, że w tej chwil nie ma oficjalnego wniosku, ale jeśli takowy się pojawi, to z pewnością zostanie rozważony przez Teheran.

Yari zwrócił również uwagę, że polityka dywersyfikacji w sektorze naftowym jest „dalekowzroczna i mądra”.

W pierwszym kwartale ubiegłego roku Białoruś intensywnie rozglądała się za alternatywnymi dostawcami „czarnego złota”. Trwał wówczas spór z Rosjanami dotyczący cen surowca. W jego trakcie Białorusini sprowadzali surowiec z takich krajów jak Norwegia, Arabia Saudyjska, Azerbejdżan czy nawet USA. Sytuacja uległa zmianie po wznowieniu regularnych dostaw z Federacji Rosyjskiej.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Towarzysz Polak
sobota, 13 lutego 2021, 14:39

To nie chcą kupować "najtańszej" niemającej analogów ropy z Rosji?

Katon
niedziela, 14 lutego 2021, 00:59

A może chcą przetestować sankcje i kupią kilka transportów by sprawdzić czy USA odważą się zatrzymać rosyjski czy chiński tankowiec?

Niuniu
piątek, 12 lutego 2021, 23:12

Jak obłożymy Białoruś takimi sankcjami jak jest obłożony Iran to będą mogli sobie swobodnie do woli handlować. tym co mają nawzajem sobie do zaoferowania. jest tylko problem jak tą ropę obłożoną sankcjami do Mińska dostarczyć. jak wiadomo (niekturym) Białoruś nie ma portów morskich. Ropę trzeba dostarczyć do terminala w: Polsce, Litwie, Estonii, Łotwie lub Ukrainie (bo rosyjskie porty nie wchodzą w grę skoro te dostawy mają zastępować ruską ropę). A wszystkie wymienione kraje są sojusznikami USA i respektują amerykańskie sankcje czyli nie wyrażą zgody na obrót irańską ropą. Abstrachując od snakcji na samą Białoruś. Mińsk nie ma wyjścia i może importować ropę i gaz tylko z Rosji - a przynajmniej do czasu gdy obali dyktaturę i przyłączy się do UE tak jak Ukraina. Wtedy będzie mógł kupować ropę np. z Orlenu.

Katon
niedziela, 14 lutego 2021, 01:15

Białoruś nie miała wyjścia i musiała eksportować swoję towary przez Kłajpedę, z naciskiem na "musiała". Dzisiaj już nie musi. Białoruś nie ma wyjścia a jednak kilka transportów z Arabii Saudyjskiej kupiła, o czym z radością informowano na tym portalu. Spodobała mi się uwaga o tym że Białoruś będzie skazana na Orlen. A skąd Orlen bierze tą ropę? Orlen nie możliwości by wyeliminować rosyjską ropę z rodzimego rynku, a chcesz jeszcze zaopatrzyć w nią Białoruś? To taki sam wspaniały pomysł jak zalanie Europy przez Polskę gazem, przecież mamy gazoport.

Tweets Energetyka24