Reklama

Ropa

Irak zarabia miliardy na eksporcie ropy i stawia na szali stabilność rynku

Fot. Elliott Plack / Flickr / ilustracyjne
Fot. Elliott Plack / Flickr / ilustracyjne

W październiku br. Irak wyeksportował za granicę prawie 90 milionów baryłek „czarnego złota”, zarabiając na tym ponad 3 miliardy dolarów - poinformowało tamtejsze ministerstwo ropy.

„Łączny wolumen eksportu ropy oraz przychody z tej pozycji za październik wyniosły według wstępnych statystyk 89,1 mln baryłek oraz 3,43 mld dolarów” - czytamy w raporcie ministerstwa.

Oznacza to, że w minionym miesiącu Irak wysyłał za granicę średnio 2,87 mln baryłek ropy dziennie. Cena ukształtowała się na poziomie 38,48 dol.

Co ciekawe, lwia część wspomnianego wyżej wolumenu przypadła na surowiec wydobywany w centralnej i południowej części kraju (86 mln). Ze złóż położonych w rejonie Kirkuku, przez turecki port Ceyhan, popłynęło „zaledwie” 2,86 mln baryłek.

Irak jest jednym z sygnatariuszy porozumienia OPEC+, mającego na celu ograniczenie podaży surowca na rynek, ale w przeszłości wielokrotnie był wymieniany w gronie państw, które niezupełnie respektują podjęte zobowiązania. 

Przypomnijmy, że na bazie porozumienia wydobycie powinno zostać obniżone sumarycznie o 7,7 mln baryłek dziennie do końca roku. W kolejnym okresie, od stycznia do końca kwietnia o 5,8 mln b/d.

Reklama
Reklama

Komentarze