Inwestycja PKN Orlen w pogłębiony przerób ropy w Możejkach zwiększy rentowność rafinerii

8 października 2021, 11:47
FBHgmrTXsAA9R6H
Fot. PKN Orlen
Energetyka24
Energetyka24

PKN Orlen inwestuje w rozwój rafinerii w Możejkach. Jeszcze w tym roku ruszy budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy, która pozwoli produkować więcej produktów wysokomarżowych. Zgodnie z podpisanym porozumieniem pomiędzy PKN Orlen, a Orlen Lietuva, dotyczącym finansowania inwestycji, Koncern zainwestuje  641 mln euro. To największy w historii Grupy Orlen projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie. Inwestycja zwiększy rentowność rafinerii, przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2024 r. i umożliwi wzrost EBITDA nawet o ok. 68 mln euro rocznie.

- To historyczny dzień dla Orlen Lietuva i litewskiej gospodarki. Zgodnie z zapowiedziami inwestycja w pogłębiony przerób ropy na Litwie wchodzi w fazę realizacji. Dzisiaj zawarliśmy porozumienie, w którym PKN Orlen zadeklarował jej finansowanie i w ten sposób znacząco zwiększymy konkurencyjność rafinerii w Możejkach, która jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu. Zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych przełoży się też korzystnie na stabilność dostaw paliw nie tylko w państwach bałtyckich, ale też w Polsce. Równolegle rozmawiamy z litewskim rządem na temat możliwych form wsparcia dla tego przedsięwzięcia. To efekt ocieplenia stosunków polsko-litewskich zarówno na poziomie rządowym, jak i biznesowym w ostatnich latach – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen. 

Budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach umożliwi zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych o 12 proc. z obecnych niecałych 72 proc. do ponad 84 proc. Dzięki inwestycji ograniczony zostanie przerób ropy naftowej, ale nie zmniejszy się poziom produkcji paliw oraz możliwy będzie dalszy rozwój firmy w kierunku nowych produktów i wydłużania łańcucha wartości. To z kolei ograniczy wrażliwość spółki na zmiany zachodzące w otoczeniu makroekonomicznym. 

Dzięki realizacji projektu pogłębionego przerobu ropy wyeliminowana zostanie produkcja wysokosiarkowych ciężkich olejów opałowych, co w kontekście zaostrzających się regulacji środowiskowych w zakresie ciężkich paliw poprawi konkurencyjność rafinerii. Wcześniej PKN Orlen kupił licencję i wykonany został projekt bazowy dla tej inwestycji.

W lipcu 2021 r. Orlen Lietuva, spółka z Grupy Orlen podpisała z Ministerstwem Energetyki Litwy list intencyjny w sprawie inwestycji pogłębionego przerobu ropy. Ściślejsza współpraca Koncernu z Litwą to wynik m.in. wcześniejszego spotkania Daniela Obajtka, Prezesa Zarządu PKN Orlen z Premier Litwy Ingridą Šimonytė.

Orlen Lietuva to kluczowa spółka w Grupie Orlen, obsługująca jedyną rafinerię w regionie, co sprawia, że jest gwarantem jego bezpieczeństwa. PKN Orlen konsekwentnie inwestuje w rozwój aktywów na Litwie. Zakład w Możejkach ma też duże znaczenie dla polskiej oraz litewskiej gospodarki. To największa w kraju firma, zatrudniająca ok. 1,5 tys. pracowników, z których ponad 90% to mieszkańcy Możejek i okolicznych miejscowości. Kolejne 4500 osób to pracownicy zewnętrznych firm usługowych i podwykonawczych. Orlen Lietuva to także jeden z największych na Litwie eksporterów i podatników. Tylko w 2020 r. do budżetu Litwy spółka wpłaciła 566 495 374 euro z tytułu podatków. (Materiały prasowe PKN Orlen)

Reklama
Reklama

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
jozio
sobota, 9 października 2021, 23:07

Ile zysku przyniosły Możejki dla PKN od 2006 ? Wiadomo wydano na zakup, remont itd 4-5 mld USD. Może wielce szanowny redaktor opisze czy już się zwróciły lub kiedy będzie zwrot z inwestycji ?

Austriak dr inz
sobota, 9 października 2021, 08:52

Wydajniejsze sa rafinerie na Bialorusi bo maja dostep do tanszego surowca. To samo co Mozdzejki moglaby robic rafinerie w Polsce. Mozdzejki mialy wtedy sens gdy wisialy na Rurociagu Przyjazni. A tak sa studnia bez dna.

Tweets Energetyka24