Reklama

Ropa

Indonezja zatrzymała irański tankowiec z ropą

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Straż przybrzeżna Indonezji zatrzymała irański tankowiec MT Horse i panamski MT Freya w związku z podejrzeniem nielegalnego transportu ropy naftowej. Irańskie MSZ poprosiło o „więcej szczegółów” na temat zatrzymania.

Według rzecznika indonezyjskiej straży przybrzeżnej, cytowanego przez agencję Reutera, zatrzymane w niedzielę tankowce zostały "przyłapane na gorącym uczynku" podczas przepompowywania ropy z irańskiej jednostki na pływającą pod panamską banderą jednostkę należącą do chińskiej firmy Shanghai Future Ship Management. Wokół tego drugiego statku zaobserwowano wyciek surowca.

Statki miały schowane bandery i wyłączone transpondery oraz ignorowały komunikaty nadawane przez radio. Do zatrzymania doszło na wodach wokół Borneo, a statki zostaną odeskortowane na wyspę Batam w celu przeprowadzenia dalszego dochodzenia. Zatrzymano 61 członków załogi.

W reakcji na zatrzymanie, rzecznik MSZ Iranu Said Chatibzadeh poinformował na konferencji prasowej, że zwrócono się do władz Indonezji o "więcej szczegółów", z uwagi na "różne doniesienia na ten temat".

W 2018 roku władze USA nałożyły sankcje na irański eksport ropy naftowej. Chińskie podmioty już wcześniej były obiektem zainteresowania służb w związku ze sprowadzaniem surowca z Iranu.

Mimo restrykcji, Iran w ostatnich miesiącach zwiększył wydobycie ropy w oczekiwaniu na zniesienie sankcji przez nową administrację w Waszyngtonie.

Reklama

Reklama

Komentarze