• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Funkcjonariusze CBŚP i KAS zatrzymali trzy osoby podrabiające olej napędowy

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali trzy osoby podrabiające olej napędowy, który uzyskiwano z oleju smarowego. Straty skarbu państwa z powodu uszczuplenia akcyzy wynoszą ok. 100 tys. zł. Przestępcom grozi do 5 lat więzienia.

Jak podano, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu wspólnie z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Krakowie ustalili, że olej smarowy po przeróbkach był dystrybuowany na terenie kraju jako olej napędowy.

"Towar był transportowany z Niemiec do Polski w zbiornikach znajdujących się na naczepach samochodów ciężarowych, a następnie trafiał do bazy paliwowej, gdzie za pomocą specjalnie do tego celu skonstruowanego ciągu technologicznego, był odbarwiany i dostarczany do odbiorców półhurtowych" - powiedziała PAP rzecznik CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Sprawców procederu zatrzymano na terenie powiatu wyszkowskiego w woj. mazowieckim. Wśród osób zatrzymanych jest kierowca samochodu ciężarowego oraz dwóch mężczyzn przepompowujących olej ze zbiorników do zaimprowizowanej stacji paliw. W trakcie działań zabezpieczono 24 tys. litrów oleju smarowego. Wartość transakcyjna zabezpieczonego paliwa wynosi 380 tys. zł. Szacunkowe straty skarbu państwa w wyniku uszczuplenia podatku akcyzowego, wyniosłyby prawie 100 tys. zł.

Podczas akcji zabezpieczono również samochód ciężarowy, jako narzędzie służące do popełnienia przestępstwa, a także skierowano wniosek o zabezpieczenie majątkowe na kwotę, co najmniej 250 tys. zł. Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

MZ / PAP

Komentarze