Reklama

Ropa

ExxonMobil tnie wydatki o 10 miliardów dolarów

Fot. Flickr/Mike Mozart
Fot. Flickr/Mike Mozart

Exxon Mobil Corporation ogłosił, że obniża wieloletni plan inwestycji w łupki, LNG i podwodne wydobycie ropy o 30% w tym roku. Powodem jest znaczący spadek popytu i cen surowców przez epidemię koronawirusa.

Większość koncernów naftowych zdecydowała się na cięcia w wydatkach na 2020 rok średnio o 20%. Z powodu epidemii kraje ograniczają ruch lotniczy, przedsiębiorstwa nie działają, a większość ludzi zostaje w domach wedle zaleceń. Ponadto, cena ropy spadła o blisko 60% w tym roku nie tylko z powodu koronawirusa, ale też jako wynik wojny cenowej Rosji z Arabią Saudyjską.

„Nigdy nie zetknęliśmy się z niczym podobnym do sytuacji, jaką mamy dzisiaj” – powiedział CEO Exxon Darren Woods Reutersowi. Exxon to ostatnia z firm naftowych, która ogłasza cięcia.

Największy amerykański producent już w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że nadejdą „znaczące” cięcia w wydatkach kapitałowych wyznaczonych na 2020 rok. 

Kwota inwestycji spadła zatem z 33 miliardów dolarów do 23 miliardów. W 2019 roku koncern wydał 26 miliardów na inwestycje.

Reklama

Komentarze

    Reklama