Reklama

Ropa

Dowódca Gwardii Rewolucyjnej: Iran powinien zająć brytyjski tankowiec

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Iran powinien zająć brytyjski tankowiec, jeśli zatrzymany w tym tygodniu koło Gibraltaru irański tankowiec nie zostanie natychmiast zwolniony - oświadczył w piątek dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mohsen Rezai.

Żołnierze brytyjskiej piechoty morskiej zajęli tankowiec Grace 1 w czwartek w związku z podejrzeniem, że transportował ropę do Syrii z naruszeniem sankcji ONZ. Wywołało to oburzenie Teheranu. 

"Jeśli Wielka Brytania nie zwolni irańskiego tankowca, obowiązkiem władz (irańskich) jest zajęcie brytyjskiego tankowca" - napisał Rezai na Twitterze. "Islamski Iran w swej 40-letniej historii nigdy nie zaczynał żadnej bitwy, ale też nigdy nie wahał się odpowiedzieć prześladowcom" - dodał.

Według "Lloyd's List" tankowiec Grace 1 płynął pod banderą Panamy. 

Rzecznik MSZ Iranu Abbas Musawi powiedział w czwartek, że irański tankowiec transportował irańską ropę. Został zatrzymany koło Gibraltaru po przepłynięciu wokół Afryki, czyli długą trasą z Bliskiego Wschodu na Morze Śródziemne. Musawi podkreślił, że Teheran nie zaakceptuje "nielegalnego zatrzymania" przez Wielką Brytanię irańskiego tankowca u wybrzeży Gibraltaru. 

Reuters odnotowuje, że Unia Europejska, choć w 2011 roku zakazała dostaw ropy do targanej wojną Syrii, której bliskim sojusznikiem jest Iran, nigdy nie zajęła tankowca na morzu. W odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych, UE nie stosuje sankcji wobec Iranu. (PAP) 

Reklama

Komentarze

    Reklama