Reklama

Ropa

Cena ropy w USA najwyższa od 13 miesięcy

Fot. haymarketrebel / Flickr
Fot. haymarketrebel / Flickr

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA utrzymują się powyżej 60 USD za baryłkę - najwyżej od 13 miesięcy - w reakcji na pogłębiający się kryzys energetyczny w Stanach Zjednoczonych - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,21 USD, wyżej o 1,21 proc.

Ropa Brent w dostawach na IV na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 63,59 USD za baryłkę, wyżej o 0,46 proc.

Pogłębiający się kryzys energetyczny w USA zakłócił produkcję ropy i wymusił zamknięcie niektórych rafinerii.

Reklama
Reklama

Mroźna pogoda sparaliżowała system energetyczny Teksasu, a stąd pochodzi najwięcej ropy z łupków w Ameryce.

Ropa nie dociera do innych regionów z powodu przestojów w produkcji, zakłóceń w transporcie drogowym i przerw w dostawach prądu, które poza Teksasem są też w innych stanach w środkowej części USA. 

Według szacunków firmy Energy Aspects Ltd., z powodu mroźnej pogody dziennie może nie być przetwarzanych 3 mln baryłek ropy.

Połączenie takich czynników jak bardzo niskie temperatury i zamknięcia rafinerii pobudziło wzrosty cen paliw i prawdopodobnie doprowadzi to do wyższych cen wszystkich paliw w USA - od benzyny po propan.

"Globalna podaż ropy staje się coraz bardziej ograniczona, do tego jest mroźna zima w USA" - mówi Will Sungchil Yun, starszy analityk ds. rynków towarowych w VI Investment Group. 

"Ropa WTI w cenie 65 USD za baryłkę w tej sytuacji nie wydaje się, żeby była niemożliwa" - dodaje.

WTI na NYMEX w N.Jorku zwyżkowała na zakończenie poprzedniej sesji o 1,1 proc.(PAP Biznes)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama