Reklama

Ropa

Była wiceminister finansów: przestępczość w obrocie paliwami miała charakter zorganizowany

Fot. Piotr Drabik / Flickr
Fot. Piotr Drabik / Flickr

Z wyników kontroli wynikało, że przestępczość związana z paliwami miała charakter zorganizowany - zeznała w czwartek b. wiceminister finansów Agnieszka Królikowska przed sejmową Komisją śledczą ds. VAT. Jak dodała, efektem analiz była wielka akcja z 2014 r.

Problemy wyłudzeń VAT przy imporcie paliw narastał, największym problemem była olbrzymia liczba cystern wjeżdżająca przez Budzisko, a efektem analiz kontroli skarbowej była wielka akcja kontroli z połowy 2014 r. - mówiła Królikowska. Jak podkreśliła, była to kilkudniowa permanentna kontrola wszystkich wjeżdżających cystern oraz kontrole w trybie pilnym odbiorców. Robiliśmy to, żeby rozpoznać sytuację i zebrać informacje do dalszych analiz i kontroli - stwierdziła b. wiceminister. 

Mówiąc o przestępczości związanej z obrotem elektroniką, Agnieszka Królikowska zauważyła, że ze spotkań w ramach instytucji unijnych wynikało, iż proceder ma charakter międzynarodowy, a od 2014 r. wiadomo było, że problem narasta także w Polsce. Jak dodała, po analizie problemu kontrola skarbowa poparła wprowadzenie odwróconego VAT-u na elektronikę, choć - jak zastrzegła - osobiście nie jest zwolennikiem tego wyjścia, bo nie rozwiązuje ono problemu. "Chodziło raczej o wypchnięcie procederu za granicę, a nie do innych branż" - powiedziała. 

Królikowska była w latach 2014–2015 wiceministrem w Ministerstwie Finansów, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, Generalnym Inspektorem Kontroli Skarbowej oraz pełnomocnikiem Rządu ds. zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej. (PAP)

Reklama

Komentarze

    Reklama