Reklama

Ropa

Branża oil&gas ratuje się konsolidacjami. Lekcja dla Polski?

Fot. Justin Vidamo / Flickr
Fot. Justin Vidamo / Flickr

Amerykański koncern ConocoPhillips prowadzi negocjacje w sprawie przejęcia jednego ze swoich konkurentów, spółki Concho Resources - podaje agencja Bloomberga.

Źródła agencji twierdzą, że choć porozumienie może zostać ogłoszone w ciągu najbliższych kilku tygodni, to pamiętać należy, że ostatecznych decyzji jeszcze nie podjęto. Jeśli jednak finał rozmów będzie pozytywny, to w świat popłynie kolejny sygnał dotyczący popieranej przez analityków oraz inwestorów konsolidacji sektora. W tym kontekście wymienia się również zakup Anadarko Petroleum przez Occidental Petroleum za 38 mld dolarów oraz przejęcie WPX Energy przez Devon Energy.

Według wyliczeń Bloomberga w drugim kwartale 2020 roku ConocoPhillips i Concho Resources wydobywały łącznie ok 1,3 mln boe dziennie. To tylko niewiele mniej niż Occidental Petroleum.

Concho Resources to spółka zajmująca się poszukiwaniem i wydoybciem węglowodorów głównie na obszarze basenu permskiego. Szacunkowe potwierdzone rezerwy firmy, według danych na 31 grudnia 2019, wynoszą 1,002 mld boe, z czego 37% przypada na gaz ziemny.

Tymczasem, prognozy U.S. Energy Information Administration wskazują, że wydobycie ropy z pokładów łupkowych w USA spadnie w przyszłym miesiącu do 7,69 mln baryłek dziennie. Jeżeli informacje się potwierdzą, będzie to największy spadek od maja br.

Reklama

Komentarze

    Reklama