• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Białoruś i Rosja będą rozmawiać o warunkach dostaw surowców energetycznych

Fot. www.premier.gov.ru
Fot. www.premier.gov.ru

Rosja i Białoruś wznowią wkrótce rozmowy dotyczące dostaw surowców energetycznych w roku 2021 i kolejnych latach - oświadczył Aleksander Nowak, minister energetyki FR.

„Wkrótce omówimy warunki dostaw ropy i gazu na 2021 i kolejne lata” - powiedział Nowak dziennikarzom. Oświadczenie jest wynikiem rozmów pomiędzy szefem rosyjskiego rządu Michaiłem Miszustinem oraz premierem Białorusi Romanem Gołowoczenką.

Minister podkreślił również, że jego zdaniem współpraca obydwu krajów w sektorze energii jest niezwykle istotna: „Oczywiście bardzo ważnym jest dla nas, abyśmy utrzymali stabilne, długoterminowe relacje w zakresie dostaw ropy i gazu na Białoruś” - mówił.

Nowak na zakończenie dodał, że Mińsk i Moskwę łączy strategiczne partnerstwo, ponieważ Rosja dostarcza surowce energetyczne, a Białoruś jest dużym krajem tranzytowym. 

Warto mieć na uwadze, że przed wybuchem protestów na Białorusi reżim prowadził nerwowe negocjacje ze stroną rosyjską dot. warunków dostaw surowców. Ich pośrednią konsekwencją były próby dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia i zakupy surowca z Azerbejdżanu oraz Stanów Zjednoczonych.

Komentarze