Reklama

Ropa

Białoruś będzie wydobywać więcej ropy

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W najbliższych latach Białoruś planuje zwiększyć wydobycie ropy na swoim terytorium do 2 mln ton rocznie - powiedział minister zasobów naturalnych i ochrony środowiska Andriej Chudyk.

"Rocznie wydobywa się 1,7-1,75 mln ton ropy. To oczywiście nie zaspakaja nawet dla wewnętrznego zużycia naszego kraju, a tym bardziej dla funkcjonowania dwóch rafinerii. Zasoby przemysłowe wynoszą około 51 mln ton ropy. Możemy dziś wyprodukować nieco więcej i takie zadanie zostało postawione. W najbliższych latach zwiększymy wydobycie ropy do 2 mln ton" - powiedział Khudyk w rozmowie z TV Belarus 1.

Jednocześnie minister zwrócił uwagę na fakt, że w na niecce Prypeci odkryto około 100 złóż ropy naftowej, z czego 60 jest w fazie zagospodarowania.

Ponadto Khudyk powiedział, że Ministerstwo Zasobów Naturalnych, powierzyło zadanie modernizacji badań geologicznych i poszukiwań ropy Centrum Naukowo-Praktycznemu (SPC). „Jestem pewien, że zostanie przygotowana mapa drogowa podobna do Belhydrometu, która będzie realnym wsparciem w znalezieniu nowych pól naftowych” - dodał szef wydziału.

Reklama

Reklama

Na Białorusi prawie cała zbadana ropa jest trudna do odzyskania. Istnieją udokumentowane rezerwy ropy na 35 lat przy wielkości produkcji co najmniej 1,6 miliona ton rocznie. W 2020 roku Białoruś planowała wydobyć na swoim terytorium ponad 1,7 mln ton ropy.

Wcześniej państwowy koncern Belneftekhim podał, że dwie rafinerie republiki w tym roku przerobią około 18 mln ton ropy.

Komentarze