Reklama

Ropa

Białoruś będzie eksportować produkty naftowe przez rosyjskie porty

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Białoruś już w 2021 roku może dostarczać część wolumenu eksportu produktów naftowych przez porty Rosji - powiedział rosyjskie minister energii, Aleksander Nowak.

„Jest całkiem możliwe, że w 2021 roku Białorusini będą mogli dostarczać część wolumenów produktów naftowych biorąc pod uwagę uzgodnienia, które są wypracowywane między firmami" - mówił Nowak w RCB.

Przekazał, że negocjacje między Federacją Rosyjską a Białorusią zostały wznowione w sierpniu 2020 r. Po litewskich sankcjach wobec białoruskich urzędników.

Wcześniej Nowak wspomniał, że Rosja rozmawia o przekierowaniu 4-6 mln ton białoruskich produktów naftowych z Litwy do rosyjskich portów. "Dziś mamy nieużywane moce przerobowe portów morskich do przeładunku produktów ropopochodnych. Gdybyśmy stworzyli korzystne dla obu stron warunki gospodarcze, to możliwe byłoby wykorzystywanie w większym stopniu rosyjskich portów przez naszych białoruskich przyjaciół” - powiedział w rozmowie z RBK TV. Chodzi przede wszystkim o porty północno-zachodnie - Primorsk, St. Petersburg i Ust-Luga.

Reklama

Reklama

Komentarze