• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Azerbejdżan rozważa przystąpienie do OPEC

Mohammad Barkindo i Ilham Alijew. Fot. president.az
Mohammad Barkindo i Ilham Alijew. Fot. president.az

Organizacja Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) prowadzi rozmowy z władzami w Baku odnośnie sposobów pogłębienia dotychczasowej współpracy. Wśród wariantów dalszej kooperacji jest m.in. pełne członkostwo Azerbejdżanu w organizacji.

Jak informuje Agencja Reutera w trakcie wizyty sekretarza generalnego OPEC Mohammada Barkindo w Baku (17-19 marca br.) przedyskutowano perspektywy dalszej współpracy organizacji i Azerbejdżanu. Podczas spotkania z prezydentem Ilhamem Alijewem i ministrem energii Parvizem Shahbazovej omówiono trzy możliwe scenariusze dalszej kooperacji. Pierwsza z nich zakłada pełne członkostwo Azerbejdżanu w organizacji. Druga status członka stowarzyszonego, zaś trzecia kontynuację współpracy na dotychczasowych warunkach.

Propozycja pogłębienia współpracy pojawiła się w związku z udaną kooperacją partnerów w sprawie zmniejszenia podaży ropy na rynku. Od grudnia 2016 r. państwa zrzeszone w kartelu OPEC oraz kilka innych krajów spoza organizacji, w tym Rosja i Azerbejdżan, zgodziły się na zmniejszenie wydobycia ropy w pierwszej połowie 2017 r. o blisko 1,8 mln b/d (baryłek dziennie) w stosunku do poziomu z października 2016 r. Porozumienie ma obowiązywać do końca tego roku z możliwością jego kolejnego przedłużenia.

Komentarze