Reklama

Ropa

Analitycy: benzyna mocno podrożeje

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Benzyna mocno podrożeje - prognozują analitycy e-petrol. Ceny Pb95 wzrosły średnio o kilkanaście groszy na litrze i już na wielu stacjach przekroczyły poziom 5 zł za litr - podał BM Reflex.

Jak podkreślili w piątkowym komentarzu analitycy BM Reflex "ceny benzyny w kraju rosną od początku marca, ale najbardziej intensywne podwyżki odnotowaliśmy w ostatnim tygodniu zarówno w hurcie jak i w detalu". "W ciągu kilku dni ceny benzyny bezołowiowej 95 wzrosły średnio o kilkanaście groszy na litrze i już na wielu stacjach przekroczyły poziom 5 zł/l. Niewielkie zmiany, średnio o 2 gr/l obserwowaliśmy w przypadku diesla i autogazu" - podali.

Eksperci e- petrol zaznaczyli, że od połowy marca na stacjach paliw dominują podwyżki. "Ich skala na razie nie była duża, ale w najbliższych dniach zobaczymy wyraźny wzrost cen benzyny, które zbliżą się do poziomu pięciu złotych za litr paliwa" - stwierdzili.

Dodali, że "stacje z „piątką” jeszcze są w mniejszości, ale w nadchodzącym tygodniu taka cena na pylonach powinna być bardziej powszechna, bo notowania benzyny w hurcie mocno rosły".

Również Reflex prognozuje dalsze podwyżki cen benzyny na stacjach, ale - jak pokreślili analitycy - w mniejszym stopniu, niż jak to miało miejsce w tym tygodniu".

Analitycy obu firm zwracają zgodnie uwagę na fakt, że benzyna "goni" olej napędowy. "Po ostatnich wzrostach cen benzyny 95 różnica do ceny oleju napędowego spadła do 12 gr/l. Taka sytuację po raz ostatni notowaliśmy na koniec października ubiegłego roku" - czytamy.

Jak podaje BM Reflax, średnie ceny paliw na stacjach 28 marca ukształtowały się na następujących poziomach dla: benzyny bezołowiowej 95 4,98 zł/l, bezołowiowej 98 5,28 zł/l, oleju napędowego 5,10 zł/l i autogazu 2,18 zł/l.

Natomiast prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe na najbliższy tydzień dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco 4,84-5,01 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,07-5,16 zł/l i 2,14-2,22 zł/l dla autogazu. 

Źródło:PAP

Komentarze