Reklama

Elektroenergetyka

Raytheon wzmocni ochronę wojskowej sieci energetycznej USA

  • Fot. Gage Skidmore (Wikipedia, CC 2.0.)

Raytheon otrzymał kontrakty łącznie opiewające na kwotę 9 mln dolarów (około 37 mln złotych) – ogłosiła odpowiadająca za zaawansowane badania w kwestii obronności w Pentagonie DARPA. Umowy zobowiązują firmę do opracowania i implementacji technologii monitorujących oraz zwalczających zagrożenia cybernetyczne w sieciach elektrycznych.

Raytheon jest kolejnym kontaktorem zewnętrznym, który uzyskał umowę z Pentagonem w ramach programu agencji DARPA – Rapid Attack Detection, Isolation and Characterization Systems. W jego ramach mają zostać znalezione najlepsze rozwiązania w obszarze bezpieczeństwa, które pozwolą na ochronę wszystkich usług kluczowych oraz całej infrastruktury krytycznej w Stanach Zjednoczonych.

Same siły zbrojne odpowiadają za roczne zużycie energii przekraczające 30 tys. GWh (tyle wykorzystałoby 2,5 mln domów przeciętnych Amerykanów), co kosztuje podatników około 4 mld dolarów. Nie dziwi zatem, że Pentagon chce przeznaczyć swoje środki na budowanie kolejnych źródeł energii odnawialnej.

Czytaj też: Raport: Bliski Wschód przyszłością cyberbezpieczeństwa?

Najwidoczniej nowe elektrownie oraz sieci przesyłowe wraz z tymi już istniejącymi nie posiadają odpowiednio przygotowanej infrastruktury na odparcie ataków cybernetycznych. W kwestii monitoringu też wiele jest do poprawienia – w innym przypadku Raytheon nie starałby się o kontrakt na opracowanie nowych technologii wewnątrz sieci wojskowych. Rozwiązanie ma także znacząco poprawić ocenę sytuacji po udanym ataku cybernetycznym na urządzenia odpowiedzialne za przesyłanie energii pomiędzy jednostkami wojskowymi a elektrownią.

Reklama

Komentarze

    Reklama