Reklama

Portal o energetyce

Putin: Rosja jest gotowa na zwiększenie produkcji ropy w Iranie

Prezydent Władimir Putin zadeklarował, że rosyjska gospodarka jest przygotowana na zwiększenie produkcji ropy przez Iran oraz powrót tego kraju na światowe rynki – rzecz jasna po zniesieniu zachodnich sankcji.

,,Iran będzie zwiększał produkcję, to naturalny proces. (…) Rosja jest na to gotowa." - powiedział Putin podczas konferencji prasowej. Dodał, że ,,wzrost podaży jest oczywiście możliwy, ale należy pamiętać, że równocześnie będzie wzrastać także zużycie".

Iran posiada jedne z największych na świecie zasobów ropy naftowej i gazu. W przypadku zniesienia sankcji, planuje zwiększenie tempa produkcji ropy do 5 mln baryłek dziennie. Aby tak się jednak stało niezbędne są znaczące inwestycje zagraniczne. Wielu analityków prognozuje, że powrót kraju ajatollahów do grona państw–eksporterów, może doprowadzić do spadku cen ropy poniżej 50 dolarów za baryłkę.

Mediatorzy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Chin, Francji, Rosji, Stanów Zjednoczonych oraz Iranu pracują nad kształtem ostatecznego porozumienia w sprawie irańskiego programu jądrowego. Podczas niedawnego spotkania, strony zgodziły się na rozszerzenie obecnej rundy negocjacji na czas nieokreślony. Zaznaczono przy tym, że choć z uwagi na jakość dokumentu nie należy się spieszyć, to negocjacje nie mogą trwać w nieskończoność.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama