Reklama

Gaz

PSG podpisało listy intencyjne ws. gazyfikacji gmin woj. zachodniopomorskiego

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W dniu 24 kwietnia 2017 roku w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie odbyło się kolejne spotkanie przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa z samorządowcami z województwa zachodniopomorskiego. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z gmin z powiatów białogardzkiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, szczecineckiego, świdwińskiego oraz wałeckiego.

Celem spotkania było przedstawienie nowej struktury organizacyjnej PSG jako Narodowego Operatora Systemu Dystrybucyjnego Gazu, rozwój sieci gazowej i możliwości gazyfikacji kolejnych gmin województwa zachodniopomorskiego – w ramach likwidacji tzw.  „białych plam”,  a także możliwości przeprowadzenia inwestycji przy wykorzystaniu stacji regazyfikacji LNG.

Obecny na spotkaniu wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz mówił o znaczeniu gazyfikacji dla regionu, randze nowych inwestycji i wzroście konkurencyjności zachodniopomorskiego. Zaznaczył, że takie spotkania z samorządowcami służą skutecznej wymianie informacji i są szansą na podjęcie efektywnej współpracy. 

Zobacz także: PSG promuje rozwój sieci gazowej w gminach

Zobacz także: PSG i Gaz System rozpoczynają porządkowanie sieci gazowej

Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak zachęcał samorządowców do aktywnej współpracy z Polską Spółką Gazownictwa i całą Grupą Kapitałową. Jak podkreślił PGNiG – podobnie jak firmy komercyjne -  działa w warunkach wolnego rynku, ale jest ogromną firmą, z zabezpieczonymi na najbliższe 20 lat dostawami paliwa gazowego, co gwarantuje ciągłość dostaw. Dodał również, że ze względu na zmiany, zachodzące na rynku paliw, gaz ziemny będzie w przyszłości taniał, co powinno stanowić dodatkową zachętę do przechodzenia przez gminy na to paliwo.

Członek Zarządu PSG Tomasz Blacharski przedstawił samorządowcom zmiany, które nastąpiły w Spółce od marca 2016 roku i mówił o nowej strategii na lata 2016-2022. Zwracał także uwagę na planowane inwestycje, które dotyczą zarówno modernizacji istniejących gazociągów, jak i gazyfikacji nowych regionów. Dużą część swojego wystąpienia poświęcił roli samorządu w procesie gazyfikacji regionu. Powiedział, że podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok w skomplikowanym procesie inwestycyjnym i proces ten nie uda się bez zaangażowania gospodarzy tych terenów. Dotyczy to współpracy na etapie badań ankietowych wśród zainteresowanych mieszkańców, etapie projektowym oraz etapie wykonawczym. Po spotkaniu nastąpiło uroczyste podpisanie kolejnych listów z sześcioma gminami województwa zachodniopomorskiego: Człopa, Dygowo, Rymań, Świdwin, Tychowo, Ustronie Morskie. W sumie do tej pory koszaliński Oddział Zakład Gazowniczy podpisał 30 listów intencyjnych.

Oddział Zakład Gazowniczy w Koszalinie zatrudnia 248 osób. W ciągu kolejnych lat planowany jest wzrost zatrudnienia do 307 pracowników. Swoim zasięgiem OZG Koszalin obsługuje ponad 144 000 odbiorców. Sieć gazowa to około 3 600 km i prawie 48 000 przyłączy. Budżet na inwestycje, modernizacje, rozbudowę i rozwój to około 26 mln zł rocznie.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama