Reklama

Atom

Przewodniczący Komitetu Gospodarki w litewskim Sejmie dla Energetyka24: Polska to solidny sojusznik

Podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawiciele świata polityki i biznesu dyskutowali o sprawach kluczowych dla gospodarki Polski. Duża część rozmów dotyczyła branży energetycznej. Jednym z tematów były kwestie polsko-litewskiej współpracy w obszarze energetyki, a także budowy elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi. W tych sprawach wypowiedział się dla specjalnego wydania programu SKANER Energetyka24 Virginijus Sinkevičius, litewski polityk, przewodniczący Komitetu Gospodarki w litewskim Sejmie.

Mówiąc o problemach Orlenu, myślę, że zostały one całkiem dobrze rozwiązane przez nowy rząd. Jesteśmy oczywiście zainteresowani tym, aby Orlen mógł działać na Litwie bez przeszkód, aby osiągał swoje cele, które będą także udziałem Litwy.

Virginijus Sinkevičius, przewodniczący Komitetu Gospodarki w litewskim Sejmie

Rozwijamy kilka kluczowych projektów z Polską: połączenia LitPol Link, LitPol Link 2. Oczywiście najważniejsza jest desynchronizacja z Rosją i synchronizacja z Polską. Myślę, że Litwa i Polska stoją po jednej stronie.

Virginijus Sinkevičius, przewodniczący Komitetu Gospodarki w litewskim Sejmie

Na Litwie naprawdę doceniamy polskie wsparcie w sprawie elektrowni w Ostrowcu. Polska twardo stoi na stanowisku, że nie będzie kupować żadnej energii z elektrowni atomowej w Ostrowcu. Jestem niezmiernie zadowolony, że Polska, tak jak Litwa, rozumie, że ta elektrownia jest budowana na granicy Unii Europejskiej, a nie na granicy Litwy, a awarie nuklearne nie respektują granic.

Virginijus Sinkevičius, przewodniczący Komitetu Gospodarki w litewskim Sejmie

Komentarze