Reklama

OZE

Przedsiębiorcy krytycznie o systemie zielonych certyfikatów OZE

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii przedsiębiorcy, którzy zainwestowali w branżę OZE przedstawili swoją krytyczną sytuację związaną z upadkiem systemu wsparcia OZE, tzw systemem zielonych certyfikatów.

W trakcie posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii, które odbyło się 5 kwietnia br. Polska Rada Koordynacyjna OZE przekazała na ręce parlamentarzystów i przedstawicieli Ministerstwa Energii apel o naprawę systemu wsparcia dla istniejących instalacji OZE. Zdaniem obecnych na spotkaniu przedstawicieli biznesu związanego z odnawialnymi źródłami energii resort ignoruje dotychczas przekazywane informacje i wezwania o reformę systemu.

Według przedsiębiorców przyczyną problemów jest nadpodaż tzw. zielonych certyfikatów, czyli świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii. W konsekwencji od wielu lat utrzymuje się bardzo niska cena certyfikatów, zaś system wsparcia energetyki odnawialnej w Polsce niemal zupełnie się załamał. „Obecny stan rynku zielonych certyfikatów stawia w dramatycznej sytuacji wszystkich inwestorów OZE” – czytamy w stanowisku Polskiej Rady Koordynacyjnej OZE.

Zobacz także: Ważą się losy wsparcia dla energetyki odnawialnej

Komentarze