Reklama

Portal o energetyce

Prezydent Serbii rozmawiał z Rosjanami o South Stream

19 lipca br. agencja prasowa Tanjug poinformowała, że prezydent Serbii Tomislav Nikolić przyjął tego dnia delegację biznesową z Rosji z doradcą dyrektora generalnego Gazprom Neftu Dmitrijem Małyszewem na czele.W trakcie spotkania omawiano projekt serbskiego odcinka gazociągu South Stream, który pobiegnie przez Zaječar, Belgrad i Suboticę. Członkowie delegacji poinformowali Nikolicia, iż przygotowania do budowy 411-kilometrowego fragmentu zakończą się w październiku tego roku, natomiast konstrukcja rozpocznie się w grudniu br.

Biuro prezydenta przypomniało w swoim oświadczeniu, iż budowa rurociągu, który będzie kosztował 1,9 mld euro (w październiku ub.r., serbska państwowa spółka gazowa Srbijagas szacowała go na 1,38 mld euro) ma ogromne znaczenie dla Serbii. Według biura umożliwi to zmniejszenie ryzyka przerwy w dostawach (kraj ten jest obecnie uzależniony od Rosji, co się nie zmieni, ale transport dokonuje się jedna drogą - przez Węgry i Ukrainę).

OAO (z ros. spółka akcyjna) Gazprom Neft (dawniej OAO Siberian Oil Company lub Sibneft) - spółka córka Gazpromu przejęta przez rosyjskiego giganta we wrześniu 2005 r., jest większościowym udziałowcem największej w Serbii firmy naftowej Naftna Industrija Srbije.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama