Gaz

Prezydent RP: Konieczne pogłębianie współpracy energetycznej z Katarem

  • Fot. Cpl. Paul Peterson/Released

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z ojcem Emira Kataru podkreslił konieczność zacieśnienia relacji energetycznych pomiędzy Warszawą i Dohą. 

24 września 2016 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotkał się w Krakowie z Jego Wysokością Szejkiem Hamadem bin Khalifa Al Thani – ojcem Emira Kataru.

Tematem rozmowy były stosunki dwustronne pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Katarem, ocena sytuacji na Bliskim Wschodzie i koncepcje współpracy państw w Europie Środkowej i Wschodniej. Rozmówcy zgodzili się, że konieczne jest dalsze pogłębianie relacji na linii Warszawa – Doha, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy w dziedzinie gospodarki i  energetyki.

Jego Wysokość Szejk Hamad bin Khalifa Al Thani w imieniu Emira przekazał Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zaproszenie do odbycia wizyty w Katarze.

Warto przypomnieć, że na mocy umowy polskiego PGNiG i katarskiego Qatargas Polska sprowadza poprzez terminal LNG w Świnoujściu 1,5 mld m3 skroplonego błękitnego paliwa. Spółka z Bliskiego Wschodu jest zainteresowana sprzedażą surowca w Europie Środkowej dzięki tworzonej w regionie infrastrukturze. Chodzi o tzw. Korytarz Północ-Południe, a więc budowę gazociągów pomiędzy Polską, Grupą Wyszehradzką i Chorwacją. 

Zobacz także: Do Świnoujścia wpływa pierwszy komercyjny ładunek LNG

Komentarze