Reklama

Ropa

Prezydenci Ukrainy i Azerbejdżanu zapowiadają wznowienie projektu Odessa-Brody

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powiedział w czwartek, że wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką polecił wznowienie projektu rurociągu Odessa-Brody. Jak dodał, stworzy to możliwości transportu surowca w obszarze mórz Kaspijskiego, Czarnego i Bałtyku.

"Bardzo poważnie omówiliśmy realizację projektu Odessa-Brody i wydaliśmy polecenie wznowienia tego projektu" - powiedział Alijew na spotkaniu w Baku z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. "Azerbejdżan dostarcza na rynki europejskie bardzo duże ilości swojej ropy i staje się krajem tranzytowym dla państw leżących na wschodnim wybrzeżu Morza Kaspijskiego" - dodał.

Zdaniem Alijewa wznowienie projektu stworzy dobre możliwości transportowe, które połączą Morze Kaspijskie, Czarne i Bałtyk. "W tym trójkącie jest potencjał dla współpracy i uważam, że bez wątpienia rola korytarza transportowego jest w naszej współpracy kluczowa" - podkreślił.

Poroszenko napisał na swojej stronie na Facebooku, że wznowienie projektu stworzyłoby dla dostawcy ropy do krajów europejskich, jakim jest Azerbejdżan, dobre możliwości współpracy z Ukrainą. Ukraiński prezydent zapowiedział też wsparcie dostępu inwestorów z Azerbejdżanu na rynek paliw na Ukrainie.

Ropociąg Odessa-Brody, zbudowany w 2001 roku, powstał z zamiarem tłoczenia kaspijskiej ropy naftowej do Europy. Planowano przedłużenie rurociągu do Płocka, a następnie przesył ropy rurociągiem Przyjaźń do Gdańska. Jednak przesyłano nim dotychczas surowiec rosyjski, który płynął w odwrotnym kierunku - na wschód z Brodów do Odessy. W 2011 roku ropociąg Odessa-Brody zaczął funkcjonować w kierunku zachodnim, kiedy Białoruś zakupiła surowiec dla swojej rafinerii w Mozyrzu.

Zobacz także: Budowa Ropociągu Brody – Płock możliwa w 2017 r. Rząd Szydło zainteresowany nową aranżacją...

Zobacz także: LOTOS Petrobaltic użył nowej metody wiercenia na Bałtyku

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama