Reklama

Gaz

Prezes Wintershall: Polska nie zablokuje Nord Stream 2

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Prezes niemieckiej spółki Wintershall Mario Meren powiedział, że Polska nie jest w stanie zablokować budowy gazociągu Nord Stream 2.

Jak poinformował serwis 1prime.ru, szef Wintershall mówił o planowanym połączeniu z dużym optymizmem. ,,Nasza firma oraz jej zachodni partnerzy pracujemy nad zabezpieczeniem finansowym dla projektu. Co więcej, jest on wdrażany zgodnie z planem, krok po kroku.

Meren powiedział, że jedyną rzeczą, którą osiągnęła Polska jest fakt, iż ,,w tym europejskim projekcie pozostał tylko jeden rosyjski partner”.

Zobacz także: Grupowe zakupy energii i gazu korzystne dla opolskich firm

Prezes Wintershall przyznał, że strona polska w bardzo podobnym tonie mówiła o pierwszym gazociągu Nord Stream. ,,Wtedy również padały podejrzenia o możliwość gazowego szantażu”- powiedział.

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku; w tym samym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.

Komentarze