Reklama

Elektroenergetyka

Prezes Taurona o współpracy z chińskimi firmami

  • Fot. domena publiczna / wikipedia

”Już rozpoczęliśmy współpracę z chińskimi partnerami. W ubiegłym roku ustanowiony został program emisji obligacji o łącznej wartości ok. 1,5 mld euro, z czego ok. 100 mln dolarów objął Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). Jesteśmy zainteresowani rozwojem technologii niskoemisyjnych i szukamy partnerów” - poinformował Remigiusz Nowakowski, prezes Grupy Tauron.

Prezes Taurona uczestniczył w debatach i spotkaniach podczas Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego, które odbywa się w Warszawie przy okazji wizyty w Polsce prezydenta Chin - Xi Jinpinga. 

Remigiusz Nowakowski podkreśla, że Grupa ma projekty, które już niebawem zaprezentuje na rynku. Wyjaśnia, że TAURON rozważa możliwość pozyskania partnera do budowy elektrowni w Jaworznie o mocy 910 MW (projekt o wartości 1,5 mld dolarów) oraz analizuje możliwość sprzedaży części udziałów w posiadanych farmach wiatrowych o mocy 200 MW. "Mamy propozycje, a ich skala powinna zainteresować chińskich partnerów" – dodał prezes.

Wraz z prezydentem Chin do Polski  przyjechała delegacja przedstawicieli kilkudziesięciu kluczowych instytucji i firm chińskich, także instytucji finansowych oraz najwyższe kadry zarządzające Państwa Środka.

Jak zapowiedział wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, efektem wizyty chińskiej  delegacji w Polsce ma być redukcja naszego deficytu w obrotach handlowych, między innymi poprzez otwarcie chińskiego rynku na nasze produkty rolno-spożywcze, a także polsko-chińskie inwestycje infrastrukturalne, współpraca celna, handel elektroniczny oraz współpraca w zakresie kultury i turystyki.

Zobacz także: Zmiany w zarządzie Tauron Wydobycie

Zobacz także: Wielka fuzja producentów wiatraków. Siemens stanie się liderem rynku

Komentarze