Reklama

Gaz

Prezes Gaz Systemu dla Energetyka24: "Polska jest gotowa do przyjęcia gazu z USA"

  • fot. chińskie media via Youtube
    fot. chińskie media via Youtube

Polska jest już gotowa, aby przyjąć gaz z USA jeżeli tylko amerykańscy dostawcy się na to zdecydują-stwierdził Tomasz Stępień, prezes Gaz Systemu, w rozmowie z Energetyka24.com.

Na konferencji dotyczącej eksportu amerykańskiego LNG do Europy Środkowej pojawili się przedstawiciele spółek amerykańskich, które "produkują bądź za chwilę będą produkować i eksportować gaz” - poinformował Tomasz Stępień odnosząc się do wydarzenia „Poland: Gateway for U.S. LNG to Central and Eastern Europe”, które odbyło się w Warszawie. Prezes Zarządu Gaz System w rozmowie z Energetyka24.com dodał również, że Polska już jest gotowa, aby przyjąć gaz z USA, „jeżeli tylko [te] podmioty dojdą do porozumienia” w tym zakresie.

Menadżer podkreślił także jak ważna jest obecnie Ukraina jako potencjalny klient na rynku handlu gazem:

„Ukraina jest zainteresowana poszukiwaniem nowych źródeł dostaw gazu i w tym sensie jest priorytetowa, ponieważ wyraża poważne zainteresowanie tym kierunkiem [chodzi o polski terminal LNG-przyp.red.]”-stwierdził.

Aktualnie jest możliwe przesyłanie transportów błękitnego paliwa na Ukrainę w ramach połączeń rewersowych. W planach jest połączenie rurociągowe, interkonektor, który Polska zbuduje razem z Ukrtransgazem tj. ukraińskim partnerem-dodał prezes Gaz Systemu.

Wszelkie decyzje związane z tą inwestycją będą podejmowane w przyszłym roku:

„Chcielibyśmy widzieć poważne zainteresowanie partnerów rynkowych takim przesyłem tzn. przyszłe kontrakty, żeby móc zainwestować w rurociąg”-dodał Stępień w rozmowie z Energetyka24.com.

Zobacz także: Prezes Gaz System dla Energetyka24.com: zbudujemy polski hub. „Zainteresowanie producentów i klientów"

Reklama

Komentarze

    Reklama