Reklama

Elektroenergetyka

Prezes Energi: Już w przyszłym roku rynek mocy pomoże w budowie Ostrołęki C

Podczas konferencji wynikowej Energi Prezes Dariusz Kaśków odniósł się do kwestii budowy nowego bloku Elektrowni Ostrołęka. Menadżer poinformował, że spółka prowadzi prace celem rozpoczęcia procesu inwestycyjnego i oczekuje na wsparcie w postaci wprowadzenia mechanizmu rynku mocy.

"Są prowadzone prace celem rozpoczęcia procesu inwestycyjnego budowy nowego bloku w Ostrołęce” – stwierdził Kaśków.

„Oczekujemy na rozwiązania legislacyjne, mam tu na myśli rynek mocy, które pomogą w realizacji inwestycji takich jak Ostrołęka. Wspomniany mechanizm będzie działać najprawdopodobniej od 1 stycznia 2017 r.” – dodał menadżer.

Zobacz także: Energia od dyktatorów nie dla Polski. „Ostrołęka i Kozienice-Ołtarzew krytyczne dla Rosjan”

„Moc Ostrołęki C (nowego bloku – przyp. red.) ma wynieść około 1000 MW, nakłady inwestycyjne to 5,5-6 mld zł/MW” – stwierdził Kaśków. 

„Zainteresowanie uczestniczeniem w projekcie Ostrołęka wyraziła Enea, ale także inne podmioty” – skonkludował menadżer. 

Warto przypomnieć, że zdaniem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej optymalnym rozwiązaniem wychodzącym naprzeciw konieczności zastosowania zachęt dla inwestycji w nowe moce i budowania dobrobytu społecznego jest mechanizm rynku mocy. W dużym uproszczeniu chodzi o oferowanie wsparcia wytwórcom energii nie tylko za jej dostarczanie, ale także pozostawanie jednostek wytwórczych w gotowości na wypadek większego zapotrzebowania.

Komentarze