Gaz

Powstanie połączenie Polski z Południowym Korytarzem Gazowym?

Gazociąg Jońsko-Adriatycki (IAP) jest świetnym projektem, ale żeby go zrealizować potrzebujemy potężniejszych rezerw z Korytarza Południowego - powiedziała prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović w wywiadzie dla dziennika Kaspijska Energia. Wspomniała też, że przewiduje możliwość transferu gazu z Chorwacji bezpośrednio do Polski.

IAP to planowany rurociąg o długości około 520 kilometrów, który połączy systemy gazowe Chorwacji z Gazociągiem Transadriatyckim (TAP). Będzie to możliwe dzięki kontynuowaniu budowy gałęzi od miasta Split do portu w Ploče i dalej przez Czarnogórę do Albanii, gdzie IAP połączy się z TAP.

Z kolei Korytarz Południowy jest jednym z kluczowych projektów energetycznych Unii Europejskiej. Zapewni transfer 10 miliardów metrów sześciennych azerskiego gazu z rejonu Morza Kaspijskiego do państw Wspólnoty przez Gruzję i Turcję.

Kolinda Grabar-Kitarović stwierdziła również, że budowa pływającego terminala LNG przy wyspie Krk umożliwi transfer gazu bezpośrednio do Polski.

Zobacz także: Podpisano umowę w sprawie estońsko-fińskiego interkonektora gazowego

Komentarze