Reklama

Portal o energetyce

Poufne rozmowy Sikorskiego, Ławrowa i Westerwellego

Czy na szczycie Trójkąta Królewieckiego w Warszawie dyskutowano o możliwości eksportu rosyjskiej energii z obwodu kaliningradzkiego do Polski, a przez jej terytorium również do Niemiec?


Nie mamy oficjalnych informacji na ten temat, ale to jeszcze niczego nie oznacza, ponieważ kwestia ta jest dla Warszawy bardzo delikatna z powodu własnych aspiracji atomowych (które cały projekt mógłby ostatecznie pogrzebać) oraz niebezpieczeństwa uzależniania się od kolejnego źródła energii z Rosji. Natomiast sporo przesłanek przemawia za taką możliwością.


W tym kontekśćie ciekawą kwestią jest zakres tematyki jaki poruszyli na wspólnym spotkaniu ministrowie Westerwelle, Sikorski i Ławrow. Notatka polskiego MSZ nie wymienia zagadnień związanych energetyką, natomiast depesza rosyjskiego MSZ wręcz przeciwnie. Możemy w niej przeczytać, że „szczegółowo omówiono najważniejsze aspekty stosunków pomiędzy Rosją i UE, skupiając się na promocji reżimu bezwizowego, rozwoju dialogu energetycznego...” Jak należy ów dialog w kontekście relacji na linii Bruksela- Moskwa rozumieć? 21 marca br. premier FR Dmitrij Miedwiediew wprost odpowiedział na to pytanie słowami: „istotna jest realizacja priorytetowego partnerstwa w dziedzinie elektroenergetyki między UE i Rosją, a także wykorzystanie do tego celu infrastruktury rosyjskiej eksklawy”.


Przeczytaj również: Kwestie energetyczne zdominują majowy szczyt Trójkąta Kaliningradzkiego w Warszawie?


Czynem będzie je zresztą wspierać państwowy Rosatom, który ogłosił przetarg na kampanię informacyjną dotyczącą bałtyckiej elektrowni jądrowej w mediach Polski i Litwy. Co ciekawe wiadomość o tym dotarła nad Wisłę w przededniu szczytu Trójkąta Królewieckiego. Mógł to być zatem dodatkowy element presji na władze w Warszawie, które aktualnie kalkulują, czy eksportowy pomysł Kremla w ogóle brać pod uwagę. A kalkulacje nie lubią jak wiadomo rozgłosu, czym można tłumaczyć zawartość wspomnianej już powyżej depeszy MSZ informującej polskie społeczeństwo o zakresie rozmów jakie odbyły się z szefami rosyjskiej i niemieckiej dyplomacji.


Zobacz także: Eksport rosyjskiej energii do Polski: Rosatom nie ogranicza się już do działań lobbingowych i zaczyna grać w otwarte karty


Oczywiście dość krótki, nieformalny szczyt warszawski nie był miejscem, w którym można byłoby debatować nad kwestią losu energii z bałtyckiej elektrowni atomowej w szczegółowy sposób. Było to raczej forum, na którym strony sondowały swoje stanowisko i prezentowały je partnerom. Z tego względu niebagatelne znaczenie dla omawianej sprawy ma zaproszenie wystosowane przez Siergieja Ławrowa do Guido Westerwellego i Radosława Sikorskiego, aby osobiście uczestniczyli w szczycie Rady Państw Morza Bałtyckiego w Kaliningradzie w dniach 5-6 czerwca! Tak więc, choć oficjalny przekaz medialny w Polsce skupił się na przyszłorocznej edycji szczytu Trójkąta Królewieckiego w Petersburgu, w rzeczywistości ów format polityczny będzie miał wspólną okazję do pogłębionej, kuluarowej dyskusji już za niecały miesiąc...


Piotr Maciążek


Komentarze